İşte grip ile ilgili 8 bilinmeyen...

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Grip aşısı ile yumurta arasındaki ilginç bağlantı...
Grip, her kış salgınlarla ortaya çıkan, milyonlarca kişiyi yataklara düşüren çok bulaşıcı solunum yolları infeksiyonudur. Aşı ile korunmak mümkün ancak herkes aşı olamaz...

Grip hastalığının etkeni influenza virüsleridir. Bunların A, B ve C olmak üzere üç tipi vardır. Daha ağır belirtilere ve dünya çapında salgınlara neden olan A tipi virüslerdir. Bunların, yüzeylerindeki antijenlere göre pek çok alt tipi bulunur.

1-Grip nasıl bulaşır?

Grip, esas olarak hasta kişinin öksürmesi, aksırması sırasında havaya karışan damlacıklar içindeki virüslerin solunmasıyla bulaşır. Hasta kişinin salgıları ile kirlenmiş eşyalar aracılığıyla da bulaşma mümkündür.

2-Belirtileri nelerdir?

Hastalık ani olarak üşüme, titreme, yüksek ateş, baş ve kas ağrıları ile başlar. Aşırı bir halsizlik vardır. Ateş ilk 24 saat içinde hızla yükselir, 38-41 arasında 2-3 gün seyreder ve sonra düşmeye başlar. Bazı hastalarda gözlerde kızarma, yanma, ışığa hassasiyet bulunur. Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı görülebilir. Birkaç gün sonra da kuru öksürük, göğüs ağrısı gibi şikayetler de ortaya çıkar. Çocuklarda bulantı, kusma ve ishale de rastlanabilir.

3-Komplikasyonları neler?

Grip hastalığının en çok korkulan komplikasyonu zatürredir. Ateşin 3 günden fazla sürmesi veya düşen ateşin tekrar yükselmesi, öksürük, balgam, morarma, göğüste batar tarzda ağrı ve nefes darlığı zatürre ihtimalini düşündürür. Kesin tanı için akciğer röntgeni gerekir. Grip çocuklarda orta kulak iltihabı ve sinüzite neden olabilir. Altta yatan ciddi bir hastalığı bulunanlar da bundan kötü etkilenir.

4-Kimler için tehlikelidir?

Grip, yaşlılar, astım, kronik bronşit, KOAH, kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile şeker ve böbrek hastaları için daha tehlikelidir. Kanser tedavisi görenler, kortizon ve bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullanan hastalar da risk altındadır. Grip hamile hanımlarda da ciddi problemler yaratabilir.

5-Nasıl korunmalıyız?

Gripten korunmak için risk altındaki kişilerin salgın zamanlarında mümkünse evden dışarı çıkmamaları ve topluma karışmamaları gerekir. Hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmalı, eller sık yıkanmalı ve başkalarının eşyaları kullanılmamalıdır.

Risk altındaki kişilerin grip aşısı olmaları gerekir. Grip aşısı, her sene salgınlar başlamadan önce bir kere yapılır. Grip aşısı, aşı yapılan yerde, ateş, ağrı, kızarma gibi yan etkilere yol açabilir. Grip aşısının her yıl tekrarlanması gerekir.

6-Aşı nasıl hazırlanır?

Grip aşısı, her yıl bir önceki mevsim en çok rastlanan grip virüslerinin türlerine göre yeniden hazırlanır. Bu amamçla, 80 ülkedeki 110 laboratuvardan elde edilen bilgiler, Dünya Sağlık Örgütü'nde toplanarak her yıl ikisi A ve biri B olmak üzere üç değişik virüs grubu belirlenir.

7-Kimlere aşı yapılamaz?

Grip aşısı yapılacak kişide ateş ve aktif bir infeksiyon hastalığı bulunmamalıdır. Grip aşısı, yumurtaya alerjisi olanlara yapılmamalıdır. Grip aşısı gebelikte yapılabilirse de, doğrusu aşının gebelikten önce uygulanmasıdır.

8-Aşı ne kadar etkilidir?

Grip aşısının etkinliği, aşı içinde bulunan virüs tipleri ile salgına neden olan virüs tipleri arasındaki uygunluğa göre değişir. Bu uyum ne kadar fazla ise aşının etkili olma ihtimali de o kadar yüksek olur. Grip aşısının ideal şartlarda bile ancak yüzde 70 oranında koruma sağladığı unutulmamalıdır.