İtalya'da Rönesans Kültürü - Jacob Burckhardt

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İtalya'da Rönesans Kültürü - Jacob Burckhardt kitap tanıtımı - kitap özetiKitabın künyesi

İtalya'da Rönesans Kültürü
(İnsan'ın ve Aklın Keşfini Anlatan Temel Yapıt)
Jacob Burckhardt
Okuyan Us Yayın / Tarih / İnceleme Dizisi
Türkçe (Orjinal Dili:Almanca)
592 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 16 x 23 cm
ISBN : 9786054054343
2010
Kapak : Ebru Demetgül
Çeviri : Bekir Sıtkı Baykal


Kitap hakkında

Tarih yazımında pek az kitap, bir çığır açarak sonraki bütün çalışmalar üzerinde bir iz bırakabilmeyi başarmıştır. Jacob Burckhardt'ın İtalya'da Rönesans Kültürü isimli kitabı, bu nadir eserlerden biri.

Rönesans'ın İtalya'da hangi şartlar altında doğup geliştiğini, birincil kaynaklar ışığında, büyük bir ustalıkla ve kendine özgü bir üslupla yorumlayan Burckhardt, "birey"in doğuşunu da gözler önüne sererek, yirminci yüzyıl tarihçiliğinin en popüler araştırma konularından birinin temellerini atmıştır. Kitabın ilk bölümünde, dönemin siyasi tablosunu ele alan Burckhardt, sonraki bölümlerde, Rönesans kültürünü yaratanların başarılarını ve zaaflarını kapsamlı bir şekilde değerlendirerek, bir dönemi ete kemiğe büründürüyor.

Ranke'nin öğrencisi, Wölfflin'in hocası olan Jacob Burckhardt'ın, bir anlamda, Dilthey'in teorisini oluşturacağı tarih anlayışının da önünü açtığı söylenebilir. Nietzsche'nin "büyük üstat" olarak nitelendirdiği Burckhardt, yirminci yüzyılda Huizinga, Cassirer, Warburg gibi birçok önemli ismi de etkilemiştir.

Bütün olarak Burckhardt'ın eseri, bizzat tarih yazımının bir sanat haline gelebileceğinin de en iyi örneği olsa gerek.

Dünya tarihçiliğinin tartışmasız en önemli eserlerinden biri olan İtalya'da Rönesans Kültürü'nü, rahmetli Bekir Sıtkı Baykal'ın Almanca'dan çevirisiyle sunuyoruz.

"Tarih, bir çağın, bir başka çağda dikkate değer bulduğu şeylerin kaydıdır."
-J. Burckhardt-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitap kapağı