İzibüyük Köyü Hakkında Bilgi Saraykent Yozgat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Saraykent İzibüyük Köyü - İzibüyük Köyü Hakkında - İzibüyük Köyü Tanıtımı - İzibüyük Köyü Resimleri
İzibüyük, Yozgat ilinin Saraykent ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

İzibüyük Köyü'nün tarihi çok uzun geçmişlere dayanmaktadır. Köyün eski yerleşim yeri şimdiki kurulmuş olan yerin doğusunda yer alan Eski Köy mevkiinde bulunmaktaymış. O zamanlarda su çok uzakta olduğu için şimdi ki yere kurulmuş. Köy, geçmiş zamanlarda yağmurlu bir havada köyün içinden geçen bir adamin ayak izinin normalinden büyük olmasından dolayı bu ismi almıştır. Köyün önceki ismi hakkında bir bilgi yoktur. Köyde bulunun gayrimüslim mezarlığından da anlaşıldığı gibi çok eski bir tarihi vardır ve tam olarak bilinmemektedir. Köyde kardeşlik çok ön plandadir ve köy, hiç bir ırk ayrımı olmayan dost canlısı insanlarin yasadığı tipik bir Anadolu köyüdür. Köyler içerisinde düz ve güzel bir arazide kurulmuş olup çevresinede en büyük tarım alanı ve ormanlık alanına sahip köylerden biridir. Özellikle gizemli tarihi ve temiz havasıyla kır gezilerine elverişli olmakta beraber tertemiz ve sağlıklı orman havası vardır. Köy halkı göç ederken yurt içinde özellikle Ankara, İzmir, Bursa'yı yurt dışında Avusturya'yı tercih etmiştir.

Kültür

Kış günlerinin vazgeçilmez yemeği keklik etiyle yapılan arapaşdır. İzibüyük köy halkı gelenek ve göreneklerine sahip çıkan bir kişilik sahipleridir. Bunu düğünlerde, bayramlarda ve özel günlerde görmek mümkündür. Bunun yanı sıra gelenek haline gelmiş düğünler 3 gün sürer ve düğün boyunca misafirlere yemek verilir. Yemekler kırmızı et ve bulgurdan yapılan sulu köfte; tarhana, arabaşı çorbaları ve diğer türlü yemkeleri ile zengin bir mutfağa sahiptir.

Coğrafya

Köy; Yozgat iline 87 km, Saraykent ilçesine 26 km uzaklıktadır.

İklim

Köy karasal iklimin etkisi altındadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 336
2000 368
1997 546


Muhtarlik

Izibüyük Köyünün gelmis gecmis Muhtarlari

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Seyit Demirkaya
2005 - Kamil Polat


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz