İzmir Bu Kadar mı ? Güzel Anlatılır..(İstanbul-İzmir Karşılaştırılması)

#1
Sponsorlu Bağlantılar
İzmir Bu Kadar mı ? Güzel Anlatılır..(İstanbul-İzmir Karşılaştırılması)Insan ömrünün en güzel dört senesini; onsekizimden yirmiikime kadarini bagisladim Istanbul'a.

Her kösesinin kiymetini bilerek soludum ve kazidim hafizama.

Ama ne Bebek'te yenen dondurma Ne Galata Kulesinde saçlarimi uçuran rüzgar Ne Üsküdar sahilinde içilen çay Ne Nevizade'deki buzlu raki serinletemedi içimi henüz yarisi kurumus Izmir balkonu kadar...

Istanbul'da ask hep biraz hüzündür. Gözlerinizden tasan mutluluk ve umudu zapteder salamazsiniz utanirsiniz cevrenizdeki yasam çilesi mesgulu milyonlardan.

Serin serin oksarken rüzgar tokatlamaya baslar. Kizkulesi sadece ayrilik anlatir. Beyoglu sadece siz içip unutasiniz diye vardir. Kapaliçarsi'da kaybolursunuz ne aradiginizi da unutarak.

Anadolu Kavagi'nda tüm dertlerden siyrilmis; nefis bir baligi raki ile sularken kaçan vapur Tüm yollarinizi kapatir. Hiçbir kartpostala sigmayan Karakoy-Üsküdar Besiktas-Kadiköy Eminönü-karsikiyi heryer vapuru manzarasi dururken Neden gözlerini yere diker insanlar?

Tüm askimla kollarimi açip; dört bir yanina sarilmak istedim Istanbul'un; Beyazit sahaflarini sevdim sivil polis çiktilar;Üsküdar'i sevdim Kadiköy'e kadar diye almadi taksici; kosmaya kalktim Yeniköy sahilboyu okkali söz gibi geldi kulagima.

Balkonsuz ve elli metrekare bir evde hergün için bir çizik atarak doldurdum dört seneyi kollarim bosta kalinca..Izmir hep kalbimin ilk ask kösesinde tazecikti.

Temmuz sicaginda yanan ayaklarimi lastik pabuçlarla beraber yikadigim Karsiyadaki cami avlusu Kemeralti'nin her sokagini gezerek aradigim seftali-muzcusu limonlu tursu suyu her köse basi midyecisi Kordon'da buz gibi bira ve gün batimi
Güzelbahçe'de taze balik ve yakamoz.


Pazarda seçmece sebze Izmir tulum-dünyanin en güzel peyniri- buldan bezi gömlekler... Izmir'i Izmir yapan muhabbettir.. Herkes acelesi yokmus gibi yasar.

Plazalar olmadigi gibi plazadan tasan insan guruhu da yoktur. Açik hava tiyatro ve konserlerine yarisinda girebilir Izmir insani kalbinde sanata saygisizlik asla yoktur Akdeniz havasindan oldugunu sanatçi da bilir ve ayiplamaz.Yanik tenle gezer yilin sekiz ayi tüm Izmir erkeklerde sort kadinlarinda rengarenk uçusan etekler...

Herkes herkesi bilir gibidir. Market kuyrugunda bile muhabbet kurulur kaynasilir. Tüm evler balkonludur ve yazin mutfakta yemek ayiptir. Kimsenin gözü kimsede kalmaz ve kalin perde sektörü zayiftir.

Gece yarilarindan sonra bile sahilde yürüyüs yapan kadinlar vardir aceleleri yoktur. Bisiklete biryerden biryere gitmek için binilir ve Bostanli sahilinde güresmek serbesttir. Tüm kizlar güzeldir çünkü tenleri yanik saçlari uzun ve sagliklidir hepsi yüzme bilir vesever dolayisi ile incedir bedenleri. Vapurlar zevk içindir belki bu yüzden hiç inmeden geri gitmek ücretsizdir.

Elele gezilebilir her semtinde öpüsene gülümseyerek bakilir. Siraya girer insanlar itisme yoktur. Pideci doludur her semt ve pide lahmacunla neredeyse ayni fiyattir. Çigdem çitlenir yaz aksamlari sahil boyu kaynamis misir ve dondurma yenir.

Ne kadar kaybolursan kaybol biryerler mutlaka denize çikar ve bu hayatin en büyük lütuflarindandir. Ask hep gülümsemektir Izmir'de siniri geçtiysen hasret.

Istanbul'dan otobüse binip uyuyakaldigimiz sevgili ile Sabuncubeli'nde gözlerimizi açtigimizda elele tutusmamiz dört sene boyunca rastlanti midir Izmir midir? Bu aksam balik pisiricisine ugramali baliklar pisene kadar sahile inip bir yarim saat yürümeli. Balkon'da yenen baligin yanina buzlu raki eslik etmeli hem yarin belki Çesme'de oluruz sandaletleri meydana çikarmali.

Sevdikçe daha çok sevmeli. Uzattigim kollari bos çevirmedi bu sehir diye sükretmeli..