İzmir Ekonomi Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri

#1
Sponsorlu Bağlantılar
İzmir Ekonomi Üniversitesi

Tarihçe

İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Ticaret Odasının girişimi ile İTO Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından 4633 sayılı kanunla, kamu tüzel kişiliğini haiz olarak 14 Nisan 2001 tarihinde kurulmuştur. 2001-2002 akademik yılında lisans kademesine öğrenci alarak öğretime açılan Üniversite, 4 Mart 2002 tarihinden itibaren yüksek lisans programlarını da açarak faaliyetlerini lisansüstü seviyede de sürdürmeye başlamıştır. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde, kamu, özel sektör ve uluslararası kuruluşlarla işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla 24.3.2002 tarihinde Sürekli Eğitim Merkezi (EKOSEM) kurulmuştur. Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi ile Yabancı Diller Yüksekokulu 2001-2002 öğretim yılı başında faaaliyete geçmiştir. 2001-2002 öğretim yılı bahar dönemi başında lisansüstü öğretim vermek üzere Sosyal Bilimler Enstitüsü açılmıştır. 3 Şubat 2003 tarihinde "İzmir İktisat Kongresi Araştırma Merkezi" kurularak üniversiteye bir araştırma birimi daha kazandırılmıştır. 2003-2004 öğretim yılından itibaren kuruluş kanununda yer alan İletişim Fakültesi ve kuruluş kanununda yer alan fakültelere ek olarak Bilgisayar Bilimleri Fakültesi ile Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi'nin kurulması YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygun bulunmuştur ve bununla ilgili Bakanlar Kurulu kararları 2003 yılı içerisinde çıkmıştır. 2003-2004 öğretim yılından itibaren Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi'nde "Moda Tasarımı" bölümünde, İletişim Fakültesi'nde "Halkla İlişkiler ve Reklamcılık" bölümünde ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi'nde "Bilgisayar Mühendisliği" ve "Yazılım Mühendisliği" bölümlerinde lisans öğretimi verilmeye başlanacaktır.

Yurt ve Barınma

Kız Öğrenci Yurdu: Kız öğrenciler kampus 6 km. uzaklıkta 1 kişilik ve 2 kişilik suit dairelerden oluşan ve toplam 110 öğrenci kapasiteli yurtta kalabilirler. Dairelerde hazır mutfak, banyo, buzdolabı, oturma grubu, masa ve sandalyeleriyle salon grubu, balkon, 24 saat sıcak su ve internet bağlantısı mevcuttur. Kampus-Yurt arası Ring Servisi sağlanmakatdır. Erkek Öğrenci Yurdu: Üniversitenin Balçova Kampusu'ndaki binasında erkek öğrencilerin kalabileceği öğrenci yurdu bulunmaktadır. Körfez manzaralı ve balkonlu yurt odalarında; klima, banyo, mini-bar, elbise dolabı, kitaplık, çalışma masasıyla internet bağlantısı ve telefon mevcuttur. Yurt kompleksi içinde ayrıca televizyon odaları ve çeşitli aktivitelerin yapılabileceği açık ve kapalı spor alanları, futbol, basketbol sahaları ve tenis kortları bulunmaktadır. Kampüs içerisinde, öğrencilerin yemek ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yemekhane ve kafeteryalar bulunmaktadır. Üniversite yurtlarında kalmayı tercih etmeyen öğrenciler, İzmir şehir merkezine çok yakın mesafede bulunan ve kentleşmenin son derece yoğun olduğu Balçova semtinde, öğrencilerin kalabileceği güvenli ve fiyatça uygun daireler bulma şansına sahiptirler.

Kütüphane


Kütüphane, üniversitenin kuruluşuna paralel olarak 2001 yılı içinde üniversitenin ilgili olduğu konularda akademik personelin, öğrencilerin ve araştırmacıların bilgi ihtiyaçlarını karşılamak, eğitim ve araştırma hayatına katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur. Kütüphane yaklaşık 900 m2'lik kapalı alan üzerinde kurulmuş olup 150 kişilik okuyucuya hizmet verecek fiziksel kapasitededir. Kütüphane salonunda yaklaşık 150 kişinin aynı anda oturarak çalışabileceği çalışma masası olup bunların 96 adedi internet erişimlidir. Ayrıca kütüphane içerisinde toplam 196 adet internet erişim portu ve kullanıcıların yararlanması amacıyla internet'e bağlı 10 adet bilgisayar yer almaktadır. Kütüphane koleksiyonunda kitap, basılı süreli yayın, CD-ROM ve Online veritabanları bulunmakta ve otomasyon sistemi olarak "Yordam2001 Kütüphane ve Bilgi-Belge Hizmetleri Otomasyon Sistemi" kullanılmaktadır. Yayınların teknik işlemleri bu sistem aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Sistemimizin bir parçası olarak online katalog, kullanıcıya internet üzerinden tarama yapma olanağı sunmaktadır. Kütüphanemizde, aynı konulardaki yayınları bir araya getirmeyi amaçlayan ve akademik kurumların en çok tercih ettiği "Kongre Kütüphanesi Sınıflama Sistemi (Library of Congress Classification System (LC))" kullanılmaktadır. Kütüphanemizde okuyucu hizmetleri olarak ödünç verme, danışma (referans), bilgi duyuru hizmetleri ve kütüphane oryantasyon eğitimi gibi hizmetler verilmektedir. Kütüphanemizin web sitesinden erişilebilinen elektronik kütüphane hizmetleri; akademisyenler, araştırmacılar, ve öğrencilere ilgilendikleri konulardaki yayınlara, makalelere veritabanlarına ulaşabilme olanağı sağlamaktadır. Kütüphane Çalışma Saatleri Akademik yıl: Hafta içi: 08:30-22:00 Cumartesi: 10:00-12:00 ve 13:00-16:00 Yarıyıl tatili ve yaz dönemi: Hafta içi: 08:30-18:00

Teknoloji

Üniversiteye kayıt yaptıran (4 yıllık) lisans öğrencilerine, birinci sınıfa başladıklarında kullanımları için birer diz üstü bilgisayar verilmektedir. Kampus içerisinde sınıflar, kütüphane, restoran ve kafeteryalar, yurt odaları olmak üzere toplam 2000 uç noktasından öğrencileristedikleri anda internete erişebilmektedir. Diğer öğrenciler ise Üniversitenin mevcut laboratuvarlarından yararlanmaktadır.
 

#2

Beslenme


Üniversitenin kampüslerinde öğrencilerin yemek ihtiyacını karşılamak üzere kafeteryalar mevcuttur. Ayrıca maddi imkanları iyi olmayan öğrencilere, üniversite, kendi imkanları çerçevesinde ücretsiz yemek imkanı sunmaktadır.

Sağlık


Üniversite bünyesinde sürekli olarak bir hekim ve hemşire görevli bulunmaktadır. Ayrıca, görevli psikolog tarafından öğrencilerin zihinsel, ruhsal ve sosyal yönden gelişimlerine katkıda bulunmak üzere rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Öğrenciler, sağlık sorunlarıyla ilgili olarak üniversite doktoruna başvurabilirler. Bunun dışında Üniversite kampusu Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne çok yakın bir konumdadır. Çevre semtlerde ise 24 saat hizmet veren özel poliklinikler bulunmaktadır.

Kampus Hayatı

İTÜ Spor tesislerinde 25 dalda spor yapma olanağı bulunmaktadır. Ayazağa Kampüsü'nde 1500 seyirci kapasiteli Kapalı Spor Salonu, 2 Jimnastik Salonu, 2 Fizik Kondisyon Merkezi, 2 Masa Tenisi Salonu, 1 Futbol Sahası, 1 Halı Futbol Sahası, 2 Açık Basketbol Sahası, 4 Açık Tenis Kortu, Olimpik Yüzme Havuzu (inşa halinde) bulunmaktadır. Şehir Kampüslerinde 2 Kapalı Spor Salonu, 2 Jimnastik Salonu,1 Masa Tenisi Salonu, 1 Fizik Kondisyon Merkezi, 1 Halı Futbol Sahası, 2 Tenis Kortu, 1 Açık Yüzme Havuzu bulunmaktadır.

Ulaşım


Üniversitenin kampusu, İzmir-Balçova'da Teleferik mevkiinde bulunmaktadır. Kampusun şehir merkezinde yer alması dolayısıyla ulaşım çok kolaydır. İzmir'in çeşitli semtlerinden kalkan belediye otobüsleri de kampus önünden geçmektedir.

Burslar

İzmir Ekonomi Üniversitesi, öğrencilerini daha fazla çalışmaya teşvik etmek ve akademik başarılı öğrencileri ödüllendirmek için çeşitli burslar vermektedir. Öğrenim Ücreti Bursu ÖSYS kılavuzunda belirtilen "Burslu" kontenjanından yerleştirilen öğrenciler ile İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne yerleştirildiği puan türünde ülke genelindeki sıralamada ilk 3000 içinde yer alan öğrencilere verilir. Bu bursu almaya hak kazanan öğrencilerden; * Öğrenim ücreti alınmaz. * Şehir dışından gelenler ile İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları dışında ikamet edenlerden isteyenlere Üniversitenin yurdunda kalma olanağı sağlanır. * Ayrıca, her öğretim yılında 9 ay süreyle ödenmek üzere Mütevelli Heyeti tarafından belirlenen aylık ödeme yapılır. (2003-2004 öğretim yılında aylık 100 $ karşılığı Türk Lirası ödenmektedir.) Başarı Bursu İngilizce hazırlık programı dışında kayıtlı olduğu öğretim programında akademik yıl (güz ve bahar yarıyılları) Genel Not Ortalaması (GNO) 3.50 ve daha yukarı olan öğrenciler içinden belirlenen kontenjan dahilinde öncelik sırasına göre verilir. Başarı bursundan yararlanması uygun görülen öğrencilerden o öğretim yılında öğrenim ücretinin Mütevelli Heyeti tarafından belirlenen kısmı alınmaz. Başarı bursu, öğrencinin bursu aldığı akademik yıl için geçerli olup süreklilik arz etmez. Öğrenciler birden fazla akademik yılda başarı bursu alabilir.
 

#3
Kulüpler

Avrupa Birliği Kulübü
Basketbol Kulübü
Dağcılık ve Trekking Kulübü
Edebiyat Kulübü
Fantezi ve Bilimkurgu Kulübü
Fitness Kulübü
Fotoğrafçılık Kulübü
Futbol Kulübü
Girişim Kulübü
Halk Dansları Kulübü
İktisat Kulübü
İnsan ve Doğaya Saygı Kulübü
İşletme Kulübü
Latin Dans Kulübü
Masa Tenisi Kulübü
Modern Dans Kulübü
Motor Sporları Kulübü
Müzik Kulübü
Radyo Kulübü
Resim Kulübü
Satranç Kulübü
Sinema Kulübü
Step Kulübü
Tenis Kulübü
Tiyatro Kulübü
Uluslararası İlişkiler Kulübü
Voleybol Kulübü
Yelken Kulübü

Fakülteler ve Bölümler

Bilgisayar Bilimleri Fakültesi
Yazilim Mühendisliği (SAY)
Yazilim Mühendisliği (Burslu) (SAY)
Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
Bilgisayar Mühendisliği (Burslu) (SAY)


FenEdebiyat Fakültesi
Matematik (SAY)
Matematik (Burslu) (SAY)


Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
Ekonomi (EA)
Ekonomi (Burslu) (EA)
Işletme (EA)
Işletme (Burslu) (EA)
Uluslararasi Ilişkiler ve Avrupa Birliği (EA)
Uluslararasi Ilişkiler ve Avrupa Birliği (Burslu) (EA)
Uluslararasi Ticaret ve Finansman (EA)
Uluslararasi Ticaret ve Finansman (Burslu) (EA)


Iletişim Fakültesi
Halkla Ilişkiler ve Reklamcilik (SÖZ)
Halkla Ilişkiler ve Reklamcilik (Burslu) (SÖZ)
Medya ve İletişim (Burslu) (SÖZ)
Medya ve İletişim (SÖZ)