Japonya deprem tsunami görüntüleri 2011

#1
Sponsorlu Bağlantılar
2011 Japonya deprem tsunami görüntüleri

Japonya depremi video
japonya depremi 2011
japonya 8.9 depremi 2011

Japonya’da Deprem Sonrası Tsunami Görüntüleri 11 Mart
Japonya’nın kuzeyinde önceki gün 7.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem yerel saatle 14:46′da meydana gelmişti. Amerika Jeoloji Merkezi ise depremin büyüklüğünü 8.8 olarak açıkladı.

Depremin yerin 10 kilometre altında, doğu kıyısına 125 kilometre uzaklıkta olduğu kaydedildi.

Depreme 371 kilometre uzaklıktaki Tokyo’da depremden sonra tsunami etkili oluyor. Araçlar denize doğru sürükleniyor. Kentte yer yer yangınlar çıktı. Depremin merkez üssünde durumun ne olduğuna ilişkin hiçbir haber gelmiyor. Dünya gelen görüntüleri dehşet içinde izliyor.. Tokyo havaalanı ulaşıma kapatıldı.

Tsunami dalgaları tarlaları, çiftlikleri vurdu. Yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki tsunami dalgaları yıkarak ilerliyor. Nükleer Santrallerin durumu henüz bilinmiyor.Beş santral da hemen kapatıldı.


Japonya depremi tsunami görüntüleri
İşte Japonya depreminden tusunami görüntüleri 2011


Netten Alıntı
 

#2
Tsunami'den etkilenecek ülkeler

Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan bütün ülkelerde tsunami alarmı verildi.

Depremin çevredeki diğer birçok ülkeyi de etkilemiş olabileceği belirtiliyor ve bölge ülkelerinde tsunami uyarıları yayımlanıyor. Uyarı kapsamında Japonya, Filipinler, Hawaii, Rusya'nın Büyük Okyanus kıyıları, Endonezya ve Tayvan bulunuyor.


Türkiye'ye etkisiUzak etki ise bütün yer kabuğu şişme, büzülme hareketi, mekik, vurulma hareketi yerkabuğunun 10 kilometrelik gevrek bölümünde gıcırdama, gerginlik, boşalma ve ek gerginilik bindirmeleri vardır. Eğer ülkelerin diri kırıkları boyunca gerginliği taşma noktası boyunca kırıklar varsa Türkiye’de bunun payı yüzde 3 olur. Türkiye’de eğer uzak etki nedeniyle deprem beklenirse yüzde 52'si Kuzey Anadolu, yüzde 33’ü Batı Anadolu, yüzde 12’si Doğu Anadolu kırığında beklenebilir. Bunlar mutlaka olacak anlamana gelmez ama olursa buralarda beklenir. Büyüklükleri ise 4, 6, 6.5’a kadar olabilir.
 

#3
DALGALARIN BOYU BAZI ADALARDAN YÜKSEK

Dalgaların boyu bazı adalardan daha yüksek olduğu aktarılıyor. Tekneler, arabalar, fabrikalar, binalar ve insanlar dev dalgaların arasına karışarak yüzlerce metre sürüklendi. Deprem sonrası yangınlar çıktı. Televizyon başındaki milyarlarca insan canlı yayında bir ülkenin yaşadığı felakete tanıklık ettiler.

600 ADET ATOM BOMBASINA EŞİT

Jeofozik profesörü Ahmet Ercan 8.9 büyüklüğündeki depremin Marmara Depremi’nden 50-60 kat daha büyük olduğunu belirterek, "Yaklaşık 500-600 tane atom bombasının patlamasına denk bir enerji ortaya çıkardı. Yeryuvarlağı zangır zangır titriyor. Buradan çıkan enerji bütün ülkelere doğru yayılıyor" dedi.alıntı