Jay Jenkins Kimdir - Jay Jenkins Biyografisi

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Jay Jenkins Kimdir - Jay Jenkins Resimleri - Jay Jenkins Biyografisi - Jay Jenkins Hakkında

Jay Jenkins (d. 12 Ekim 1977), bilinen adıyla Young Jeezy, Amerikalı rapçi ve söz yazarı.

Kariyeri

Young Jeezy, 1977 senesinde Atlanta'da dünyaya geldi. Çevresindeki koşullardan dolayı zor bir çocukluk dönemi geçiren sanatçı, 1994 senesinde uyuşturucu satmaktan dolayı tutuklandı. 2001 senesinde kendi imkânlarıyla ve Lil' J ismi altında Thuggin under the Influence adlı ilk stüdyo albümünü piyasaya süren müzisyen, albüm içerisine C-Dog, Fidank, Kinky B, Da Likk, Lil Jon ve Chyna Whyte gibi isimleri konuk müzisyen olarak davet etti.

Thuggin Under the Influence albümü sonrasında 2003 senesinde yine kendi imkânlarıyla Come Shop wit' Me adlı iki CD'lik ikinci stüdyo albümünü yayınlayan Young Jeezy, albümünde Bone Crusher, Dank, Lil Jon, Oobie, Kinky, Mykel, Jennie Lasater, Sunny Spoon ve Lil C gibi isimleri konuk müzisyen olarak bulundurdu.

Albüm içerisinde ilk albümde yer alan bazı parçaların farklı versiyonlarına yer veren sanatçı, albümün tüm dünyadaki satışlarıyla 50.000 gibi bir rakama ulaşmayı başardı.

2004 senesinde Bad Boy Records ile albüm anlaşmasına varan Young Jeezy, aynı zamanda Boyz n da Hood adlı rap grubuna dahil oldu. Ertesi sene grubunun kendisiyle aynı ismi taşıyan ilk albümünde yer alan ve albümle Billboard 200 listelerinde 5 numaraya yerleşen müzisyen, aynı dönemde Let's Get It: Thug Motivation 101 adlı ilk resmî stüdyo albümünü piyasaya sundu. Albümüne Akon, Trick Daddy, Young Buck, T.I., Bun B, Lloyd ve Slick Pulla gibi isimleri konuk müzisyen olarak davet eden rapçi, albümüyle Billboard 200 listelerinde zirve olmayı başardı. Albümden çıkan singlelardan "Soul Survivor", Billboard Hot 100 listelerinde dört numara olurken, Billboard rap listelerinde ise zirvedeydi.

2005 senesi içerisinde Gucci Bane ve Bun B'nin albümlerinde konuk müzisyen olarak yer alan Young Jeezy, ertesi senenin başında Christina Milian'ın So Amazin' albümünde bulunan "Say I" parçasında sanatçıya eşlik etti ve parça ile Billboard Hot 100 listelerinde 21. sıraya yerleşti. Senenin sonunda ise The Inspiration adlı ikinci resmî albümünü hayranlarının beğenisine sunan müzisyen, albümüyle bir kez daha Billboard 200 listelerinin zirvesindeydi. Albüm içerisine R. Kelly, Timbaland, Keyshia Cole, U.S.D.A. ve T.I.'yı konuk müzisyen olarak davet eden rapçi, albümden çıkardığı ilk single "I Luv It" ile Billboard Hot 100 listelerinde 14 numara olmayı başardı. Bir diğer single "Go Getta" aynı listelerde 18. sıraya yerleşirken, Billboard rap listelerinde 3. sıraya ulaştı.