Johann Deisenhofer Kimdir - Johann Deisenhofer Biyografisi

SeLeN

Yönetici
Editör
#1

Johann Deisenhofer Kimdir - Johann Deisenhofer Biyografisi konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Johann Deisenhofer Kimdir - Johann Deisenhofer Resimleri - Johann Deisenhofer Biyografisi - Johann Deisenhofer Hakkında

Johann Deisenhofer

* Doğum
o 30 Eylül 1943 (66 yaşında)
o (1943-09-30)
* Milliyeti
o Almanya
* Branşı
o Biyokimya, biyofizik
* Alma mater
o Münih Teknik Üniversitesi
* Önemli başarıları
o Kristalografi
o Fotosentez
* Aldığı ödüller
o Nobel Kimya Ödülü (1988)

Johann Deisenhofer (d. 30 Eylül 1943) Alman biyokimyacı. 1988 yılında, Hartmut Michel ve Robert Huber ile birlikte, "bir fotosentetik reaksiyon merkezinin üç boyutlu yapısını belirledikleri için" Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmıştır.
1974'te, Münih Teknik Üniversitesi'nden doktorasını aldı. Max Planck Enstitüsü'ndeki çalışmalarına, Howard Hughes Tıbbi Enstitüsü (Howard Hughes Medical Institute) ve Teksas Üniversitesi Southwestern Tıbbi Merkezi, Dallas'da (University of Texas Southwestern Medical Center at Dallas) biyokimya bölümünde bilimsel personel olarak çalışmaya başladığı 1988 yılına kadar devam etti.
Michel, Huber ve Deisenhofer birlikte, belli bir fotosentetik bakterideki protein kompleksinin üç-boyutlu yapısını belirledi.Bu membran protein kompleksi, fotosentetik reaksiyon merkezifotosentezin bir tipinin başlamasında hayati öneme sahip olduğu bilinen bir komplekstir. olarak adlandırılan ve artık
Bu üç bilimadamı 1982 ile 1985 yılları arasında, X-ray kristalografisi kullanarak proteinatomun tam yerleşimini belirledi. Araştırmaları fotosentez mekanizmasının genel yapısının daha iyi anlaşılmasını sağlamış, buna ek olarak bakteri ve bitkilerdeki fotosentetik süreçlerin benzerliklerini ortaya çıkarmıştır.