Johannes Stark

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Johannes Stark Kimdir - Johannes Stark Resimleri - Johannes Stark Biyografisi - Johannes Stark Hakkında
Johannes Stark (d. 15 Nisan 1874 - ö. 21 Haziran 1957) 1919 yılında Nobel Fizik Ödülünü alan Alman fizikçi.Almanya'da doğan Stark Münih Üniversitesi de burada doktorasını elde edilen ve 1897 yılında öğretmenlik kariyerine başladı eğitim aldı. Between 1906 and 1922 he taught successively at the universities of Göttingen, Hannover (where he first became a professor), Aachen , Griefswald, and Würzburg. profesör a) arasında oldu 1906 peşe o öğretti ve 1922 ilk üniversitelerin Göttingen (Hannover nerede Aachen , Griefswald ve Würzburg. At this point his academic career came to an end. Bu noktada onun akademik kariyer sona erdi. He first tried to start a porcelain industry in northern Germany but the years following World War I were not generous to new businesses. Önce bir başlangıç çalıştı porselen ama kuzey sektöründe Almanya yıllarda işletmeler aşağıdaki Dünya Savaşı yeni cömert değil mi idi. Despite the award of the Nobel Prize for physics in 1919 his attempt to return to academic life was not successful and he had been rejected by six German universities by 1928. 1919 yılında fizik dalında Nobel Ödülü'nü onun girişimi akademik yaşama dönmek rağmen başarılı değildi ve o da altı Alman üniversiteleri tarafından 1928 tarafından reddedildiğini vardı.

This was due to his general unpopularity and because he had become somewhat extreme in his denunciation of quantum theory and the theories of Albert Einstein as being the product of 'Jewish' science. çünkü onun aşırı biraz vermiş olmak ve bu şöhreti genel olarak nedeniyle onun için ihbar bilim kuantum teorisi Yahudi 'ürün olma Einstein gibi Albert ve teorileri. Thus Stark, like Philipp Lenard , began to drift into Nazi circles and in 1930 joined the party. Böylece Stark gibi Philipp Lenard , 1930 Nazi sürüklenebilir başladı için çevrelerinde ve parti katıldı. Unlike Lenard, who was content merely to rewrite the history of physics in the Aryan mode, Stark made a real bid for the control of German science. içerik aksine Lenard oldu sadece yeniden yazma Aryan tarz fizik tarih, Stark bilim kontrol Alman teklifi gerçek yapılmış. In 1933, although he was rejected by the Prussian Academy of Science, he succeeded in obtaining the presidency of the Imperial Institute of Physics and Technology, which he tried to use as a power base in his attempt to gain control of German physics. o Prusya Bilimler Akademisi tarafından reddedildi olmasına rağmen 1933 yılında, o Imperial Fizik ve Teknoloji Enstitüsü'nün, onun denemesi Alman fizik denetimini ele geçirmesine bir güç üs olarak kullanmaya çalıştı birinin başkanlığını elde başardı. His attempt brought him into conflict with senior politicians and civil servants at the Reich Education Ministry, who saw him as too erratic and disruptive a force to be of much use to them, and consequently forced his resignation in 1939. Onun girişimi de aynı derecede ve politikacılar kıdemli getirdi onu içine çatışma ile Reich memur olarak Eğitim Bakanlığı gördüm, kim düzensiz ve yıkıcı ve kullanımı çok bir güç olmalarını dolayısıyla 1939 istifasını yılında zorladı. Stark's final humiliation came in 1947, when he was sentenced to four years in a labor camp by a German de-Nazification court. Stark nihai aşağılama mahkemede geldi 1947, ne zaman Nazification-mahkum olduğunu da dört yılda bir de çalışma kampı bir Alman.

Stark first observed (1905) a shift of frequency in the radiation emitted by fast-moving charged particles (ie, a Doppler effect ). Stark ilk gözlenen (1905 yani, (yüklü parçacıklar) hareketli bir vardiyalı hızlı frekans radyasyon yaydığı tarafından Doppler etkisi ). His other main scientific achievement was his discovery in 1913 of the spectral effect now known as the Stark effect , which won him the Nobel Prize. Onun diğer önemli bilimsel başarı Ödülü Nobel ona kazandı spektral etkisi artık bilinen etkisi olarak Stark keşif 1913. In this, following Pieter Zeeman's demonstration of the splitting of the spectral lines of a substance in a magnetic field, Stark succeeded in obtaining a similar phenomenon in an electric field. Bu, bir manyetik alan içinde bir maddenin spektral çizgilerin keskin Pieter Zeeman's gösteri sonrasında Stark bir elektrik alanı da benzer bir fenomen elde başardı. This is a quantum effect but Stark, although an early supporter of quantum theory, began to argue, with typical perversity, against the new theory as evidence for it mounted. kuantum teorisinin erken destekçisi, tartışmak, tipik sapkınlığı ile, bunun için delil olarak yeni teorisine karşı başlayan rağmen monte Bu bir kuantum etkisi ancak Stark vardır.