Kabakçevliği Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1

Kabakçevliği Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Kabakçevliği Köyü Kangal resimleri - Kabakçevliği Köyü Kangal hakkinda bilgilerKabakçevliği, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adı babo ahmet türkmen.in evi.çerik mustafa özdemir.in harman yeri.imam erdogan ve avni şentürk.ün evlerinin üstü eskiden GÖL şeklinde iken köye gelen büyüklerimiz bakmışlarki GÖL ün etrafında KABAKLAR çiçek açmış köyümüzede bu sebepten dolayı KABAKÇEVLİGİ denmiştir

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Sivas iline 116 km, Kangal ilçesine 29 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 65
1997 71

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - T. Remzi Şaroğlu
1999 - ibrahim erdogan
1994 - ibrahim erdogan
1989 - tahir öztürk
1984 -ismail erdogan

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır köyümüzün okuma. yazma oranı yüksektir 1970 yılı itbarı ile köyümüz kayseri karaözü.nden sonra türkiyemizde ikinci gelmektedir içme suyu ise 1998 yılında baglanmış olup 2006yılında köy der. yönetimi ve ABUZER AKYILDIZ kardeşimizin katkısıyla mezarlık bölgelerine de 2 ad. çeşme yapılarak hizmete sunmuştur. Kanalizasyon sorunu henüz çözmlenmemiştir. Dernek yönetimi 2006 yılında köy okulu ve lojmanları restore ederek yazın köye tatile gitmek isteyen köylülerimizin hizmetine sunmuştur ZARA. DİVRİGİ kara yolu ERZİNCAN SİVAS demiryolu köyümüzün içinden eski ZARA TUZ YOLU (İPEK YOLU) kullanılmaktadır.ÇALTI çayı köyümüzden geçmektedir Pınargözü köyüden gelen sular tarlalarımızı sulamaktadır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz