Kabaklı Köyü Merkez Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kabaklı Köyü Merkez Bilgileri - Kabaklı Köyü Hakkında - Kabaklı Köyü Tanıtımı - Kabaklı Köyü Resimleri

İlçe: MERKEZ - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Balıkesir
Bilgiler
Alan x km²
Nüfus x (2000)
Nüfus Yoğunluğu /km²
Rakım x metre
Koordinatlar
Posta Kodu 10000
Alan Kodu 0.266.
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Merkez
Web Sitesi

Kabaklı Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı Organize Sanayi ile iç içe bir köydür.


Tarihi

Köyün kuruluş tarihi bilinmemektedir.Ama köyün kuruluşu hakkındaki bir rivayet vardır ve şöyledir; Kabaklı adı şurdan geldiği rivayet edilir Köyün şimdiki yerinde bir çiftlik olduğu ve bu çiftlikte bulunan ağanın yanında çalışan kahyası olduğu ağanın hac vasifesini yapmak için giderken kahyasına hangi tarlalara ne ekmesi gerektiğini söyler ve yola çıkar kahyada işlerine devam eder bir gün kahya evin hanımına , Ağamın canı helva istiyor der hanımıda ağa hacda herhalde kahyanın canı istedi diye düşünür ve helva yapıp kahyaya verir ağa o sırada kabede ikindi namazını kılmaktadır selam verip kalkaacağı sırada yanında dumanı düten helva tabağını görür. hac vazifesini bitirip dönen ağa şimdiki köyün girişindeki türbenin olduğu yerde kahyasıyla karşılaşır kahya öküz arabasına yükladiği kabakları çiftliğe götürmektedir. Ağa kabakları görünce bir hışımla kahyasına çıkışır ben sana buğday ek dedim. sen neden kabak ektin diye o sırada arabadan bir kabak yere düşer kırlan kabağın içinden buğday saçılır yerlere. kahya elindeki örendesini ( örende öküzleri dürtmeye yarayan uzun ucu sivri sopa) yere saplar ve ortadan kaybolur. Ağa eve gelir hanımına olan biteni anlatırken hanımıda ağanın eşyalarını yerleştirken bakarki kahyaya yesin diye verdiği helva tabağı bu tabağı nereden aldığını sorar Ağada olanı anlatır . Ağa ve hanımı yaptıkları hatayı anlar ve kahyanın kaybolduğu yerebir türbe yaptırır kahyanın yere sapladığı örendeninde yeşerdiği ve şimdi türbenin bahçesindeki devasa servi ağacının bu örende olduğu rivayet edilir.Kabaklı Köyünün ismi de buradan geldiği rivayet edilmektedir.Köy halkı tarafından bahçenin çevresi duvarla çevrilmiş ve giriş kapısının iç kısmına da bir çeşme yaptırılmıştır.

Kültür

Köyün düğünlerinde keşkek yemeği yapılır.Köydeki sülaleler Kazım ağalar Çavuşlar,Kara Veliler ve Hacı Haliller'dir.Bu sülaleler köyün kuruluşundan bugüne kadar gelen en geniş sülalelerdir.

Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.Köyün kurulduğu yer sehir merkezinden yüksekte engebeli araziye sahiptir.yazları serin kışında soğuk iklim yaşanmaktadır.Çevre köylere göre konumu daha iyidir.Köyden şehir rahat bir şekilde görülmektedir.

Nüfus

1840 tarihli temettüat defterine göre köyde 12 hane mevcuttur.Köyde yine bu yıllarda, Danacıoğullarından 3, Akhisarlıoğullarından 1, Emirlioğullarından 1, manavlardan 1, Sıçanoğullarından 1, Taşçıoğullarından 3 ve Hacı Haliller ve Kara Veliler haneleri mevcuttur.Hacı Haliller aslen karakeçili yörük aşiretinden olup ilk olarak Susurluk Babaköy (Bozcabey)'e Aydın'dan gelip yerleşmişlerdir. Hacı Halilin burada ilk evliliğinden olan eşi Uykura'dan gelme Işık sülalesi vardır, Hacı Halil daha sonra evlilik nedeni ile Balya'nın H.Hüseyinler köyüne oradan da yine evlilik için Kabaklı köyüne yerleşmiştir. Köyün ilk kadın muhtarı Hürmüs Kara, soyuna adını verdiği Hacı Halil'in kızıdır.
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün arazisi sulak olmadığından yılda birkez ürün alınabilmektedir.Genellikle buğday,ayciceği,nohut,soğan,sarımsak ekilmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köyün ilk kadın muhtarı Hürmüs Kara'dır.

Kabaklı Köyü ilk kadın muhtarı

Hürmüs Kara

1947 yılı muhtarı
Alirıza SEVİNÇ
Seçim Yılı Muhtar
2004 Bünyamin Atik


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz