Kaçakköy Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Keskin Kaçakköy Köyü Bilgileri - Kaçakköy Köyü Hakkında - Kaçakköy Köyü Tanıtımı - Kaçakköy Köyü ResimleriKaçakköy, Kırıkkale ilinin Keskin ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı çok eskilere dayanmaktadır.Osmanlı döneminde Anadoluya Doğudan gelen Oğuz boylarından olduğu sanılmaktadır.Bir ucu Erzurum'a dayanmaktadır.O dönemde şimdiki Ceritkale köyü ile Cabat köyünün arasında bir bölgeye yerleşmiş bulunan Kaçak köylüler;toprak ve arazi konusunda Ceritkale ve Cabat köylüleri ile çok çekişmeli kavgalar yaşamışlardır.Bunun üzerine o bölgede birçok değişik yere çadır kurarak yer değiştirmişler.Durumları ozamanki Keskin kadısına kadar iletilmiş. Kadı da şu an Eski Kaçak olarak bilinen arazileri yurt kurmaları için Kaçak köylülere vermiş.Orada da Sefli köylülerince barındırılmayan Kaçak köylüler şimdiki yerlerine göçmüşler ve orada kalıcı olmuşlar.Kaçaklıları bir yerlere siğdıramayan etraf köyler onlara Kaçak köylüler adını takmış.Kaçak köyünün adı da tarihte bu şekilde belirlenmiştir. Derleyen :Kenan DÜNDAR

Kültür :

son yıllarda adına festivaller düzenlenerek yakın çevresince şanı bilinen ancak tüm türkiye geneline tanıtılmaya çaşılan taze ve kuru fasulyesi ayrıca sulu ve kuru tarımda binçli olarak organik üretim yapıldığından tahılları meşhurdur. kaçak köyü halkı büyük ve küçük baş hayvancılıkta uzmanlaşmış olup, bu sektörde çevrenin vazgeçilmezlerindendir. Derleyen :Kenan DÜNDAR

Coğrafya

Kırıkkale iline 36 km, Keskin ilçesine 9 km uzaklıktadır , Rakım 1182 m

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

2000-219
1997-253

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: ZEKİ BARAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:0 (318) 522 20 49

Cep Telefonu:0 (537) 777 95 74

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Zeki Baran
> 1999 - Bekir Acar

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımacılıklada eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Kaçakköy Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz