Kader İle İlgili Hadisler - Kaderle İlgili Hadisler

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kader İle İlgili Hadisler

Ebu’l-Esved ed-Dieliyy şöyle dedi:


İmran ibn Husayn (radıya’llâhu anh) bir gün bana şöyle sordu:


– İnsanların yapmakta oldukları ve emek çekip didindikleri şeye ne dersin? Kendilerine hüküm olunan ve sebkât etmiş bulunan kaderden, kendilerine gelip geçen bir şey midir? Yahut Nebî ve Rasûllerinin getirdiği şeylerden olup da kendilerini karşılayacak ve aleyhlerine delil sâbit oluveren şeylerden midir?


– Hayır! (karşılaşacakları tesadüfî işler değil) Lâkin, geçmişte kendilerine yazılan ve kendilerine gelip çatan bir şeydir! dedim


Bunun üzerine İmran bin Husayn sordu:


– Öyle ise bu insanlara ZULÜM olmuyor mu?


Bu sözden şiddetle korktum ve şöyle dedim:


– Her şey, Allah’ın mahlûkudur ve elinin mülküdür!


– O YAPTIKLARINDAN MES’ÛL OLMAZ; FAKAT ONLAR MES’ÛL OLURLAR!” (Enbiyâ: 23)


– Allah sana merhamet buyursun! Ben sana sorduğum şeylerle ancak senin aklını imtihan etmek istedim Müzeyn kabilesinden iki kişi Rasûlullah’ın yanına geldiler ve şöyle sordular:


– Yâ Rasûlullah! İnsanların bugün yapmakta oldukları ve emek çekip didine geldikleri şeye ne buyurursun? Bu üzerlerine hüküm edilen ve önceden yazılan bir kaderden olarak, kendilerine isâbet eden bir şey midir? Yahut, Nebî ve Rasûllerin getirdiği ve üzerlerine hüccet sâbit olan şeylerden olarak, kendilerinin karşılayacakları şeyler içinde midir?


Rasûlullah (sallallâhu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:


– Hayır! Bu ikinci şekil değil! ÜZERLERİNE HÜKÜM OLUNAN VE KENDİLERİNE GELEN BİR ŞEYDİR (kaderdir) Azîz ve Celîl olan Allah’ın kitabında bunun tasdiki şu âyettir:


– HER BİR NEFSE VE ONU DÜZENLEYENE, SONRA DA ONA HEM KÖTÜLÜĞÜ, HEM KORUNMASINI İLHAM EDENE (Şems: 7 –


Câbir radıyallâhu anh şöyle dedi:


Surûkatubnu Mâlik ibn Cu’şûm geldi ve şöyle sordu:


– Yâ Rasûlullah! Bize DİNİMİZİN ASLINI BEYAN ET! Bugünkü amel neyin içindedir? Bunun bilgisine nisbetle, biz sanki şimdi yaratılmış gibiyiz Bugünün ameli, kalemlerin yazıp da kuruduğu, takdirlerin cereyan ettiği işler içinde midir? Yoksa karşılaşacağımız işler içinde midir?


Rasûlullah (sallallâhu aleyhi vesellem):


– Hayır! Bugün ki iş, yeniden oluşacak işler içinde değildir! Fakat kalemlerin yazıp kuruduğu, takdirlerin cereyan etmiş olduğu işler içindedir! Buyurdu


Surâka bu defa sordu:


– Öyle ise amel ne için?


Züheyr dedi ki: Bundan sonra Ebu Zübeyr anlamadığım bir şey konuştu; ben ne dedi, diye sordum:


– “Amel ediniz, çünkü herkese kolaylaştırılmıştır!” buyurdu
 

Son düzenleyen: Moderatör: