Kadife Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kadife Köyü Koyulhisar resimleri - Kadife Köyü Koyulhisar hakkinda bilgilerKadife, Sivas ilinin Koyulhisar ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Rivayete göre eskiden Rumlar yaşarlarmış.SAGOLSUN ESKİ İNSANLAR KOVMUŞLAR SİMDİ SAYELERİNDE KÖYLER BOM BOŞ KALDI BERABER YAŞAMAYI BECEREMEMİŞLER Daha sonra Orta Asya'dan, Kafkaslar'dan yerleşenler olmuş

Kültür

Yemeklerinden açlık çorbası, madımak yemeği sayılabilir.

Coğrafya

Sivas iline 188 Km., Koyulhisar ilçesine 7 Km. uzaklıktadır. Kışları çok kar yağar; yazları sıcak olur. Akşamları yazın bile hava soğuk olur. Karşıda Köse Dağ ile Duman Baba arasında, aşağıda Kelkit ırmağı vardır. Irmagı seyreden ana yol, Erzincan-Tokat-Amasya kara yoludur.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 200
2000 346
1997 408

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa ARICILIKTA YAPILMAKTADIR dayalıdır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - ERDAL KALUÇ
1999 - Ali AYIN
1994 - ALİ AYIN
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.AYRICA ÇALIŞKANLAR MAHALLESİNDE MORG MEVCUTTUR CAMİDE MEVLİT VE YEMEKLER İÇİN TEŞKİLATLI MUTFAGI VARDIR.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.