Kadıköy Köyü Balya Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye

Kadıköy Köyü Balya Balıkesir konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Kadıköy Köyü Balya Bilgileri -Kadıköy Köyü Hakkında - Kadıköy Köyü Tanıtımı - Kadıköy Köyü Resimleri

İlçe: BALYA - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: HAMİT CANBAZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 (266) 494 12 67
Cep Telefonu:

0 (595) 962 25 56

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000/244

1997/254
İle Uzaklığı:

55 km
İlçeye Uzaklığı:

5 km
Rakım:

133
Sağlık Evi
Yok
Sağlık Ocağı
Yok
İlköğretim Okulu
Var / Faal Değil
Taşımalı Eğitim Yapılıyor
PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Var
Su Şebekesi
Var
Kanalizasyon
Var

Balıkesir
Bilgiler
Nüfus 244 (2000)
Koordinatlar
Alan Kodu 0266
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Balya

Kadıköy, Balıkesir ilinin Balya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy üç aile tarfından kurulmuştur. Selçuklulardan geldiği söylenir. Köyün başlıca geçim kaynağı hayvancılıktır. Köyün dibinden dere geçer güzel bir gazinosu vardır. İstanbul yolu üzerindedir. Yoldan geçen otomobiller burada mola verir Gazinosunda çay içip dinlenirler. Ayrıca köyün su değirmeni vardır. Diğer köylere buğday öğütürler. Un yaparlar. Köyde genç nesil yoktur genç nesil okumak için büyük şehirlere göçmüştür. Ancak yazın tatile gelirler. Köyün kuruluşundan bu zamana kadar geleneksel keşkek hayırı vardır. Bu hayır insanlanları birbirleri ile buluşturur hasret giderirler. Köyümüzde okuyup çeşitli meslek guruptan insanlar vardır. Doktor,subay,astsubay,öğretim görevlisi,polis, öğretmen,hemşire vb.gibi

Kültür

Köyün oldukça eski kültürel geçmişi vardır.İçinden geçen kadıköy çayı köye ayrı bir güzellik katmakla beraber 2 km uzağında kadıköy kalesi bulunmaktadır. Köyde seyirlik oyunları vardır. Kurban bayramında gençler deve oynatır.Dört gün surer. Ayrıca kendine özgü düğünlerde zeybek oyunu vardır. Mayıs ayının ikinci pazarında keşkek hayırı vardır.

Coğrafya ve İklim

Balıkesir'e 55 km., Balya ilçe merkezine 5 km.uzaklıktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 208
2000 244

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz