Kadılı Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kadılı Köyü Yıldızeli resimleri - Kadılı Köyü Yıldızeli hakkinda bilgilerKadılı, Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Tarihçe: Osmanlı imparatorluğunun ileri uç kalesi olan Kafkasya’nın Dağıstan bölgesinde yaşayan atalarımız, 19.yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunun zayıflamasıyla birlikte acımasız,arkası kesilmez ve kanlı bir Rus istilasına maruz kaldı. İmam Mansurla başlayıp Şeyh Şamille devam eden, uzun bir mücadelenin ardından Şeyh Şamil’in 1859 da Ruslara esir olması ile birlikte baskı ve sindirme politikasının çekilmez boyutlara ulaşması soncunda Rusya’nın esaretinde süfli bir şekilde yaşamaktansa kutsal topraklar addettikleri Osmanlı İmparatorluğuna göç etmeyi tercih etmişler. Bütün Kafkas halkları, İmparatorluğun çeşitli bölgelerine göç ederken, Şamil’in Naiblerinden biri olan Galbatz (Avarca –Aslan) ın çocuklarından biri olan Zeynel Abid, 18 kişilik ailesi (eşi ki adı Müminet.çocukları Dağıstan'dan ayrılırken 7 yaşında olan oğlu Mehmet (Mehmet Usta)ve yakınları) ile birlikte, asırlardır yaşadıkları ata toprakları olan Dağıstandaki Cigassa köyünü terke karar vererek 1864 yılında önce Kars Sarıkamış.,oradan Erzurum, oradan İstanbul’a daha sonra Adana, daha sonra da bu günkü Yıldızeli İlçesinin Kayalıpınar köyüne gelmişler. Daha sonra da burada da durmayarak. Bu günkü köyümüz olan Kadılı Köyüne gelerek yerleşmişlerdir. Köyümüzün nüfusu; Zeynel Abid'in baldızı Hadijat (Haco) nun eşi Şamsuddin,Pekmezci Hacı (Hamza)nın eşi (Salimat ada, dibir Hacı ve Mahama Ali'nin babaları), Kadılı Köyü'nde bir süre kaldıktan sonra Sultaniye Köyüne göçen,Zeynel Abid'in baldızlarından Mahamat Zahid datsinin anası Salihat ve eşi Mic Mahama,Köyümüzden göçüp Sultaniye Köyüne yerleşen,Zeynel Abid'in baldızlarından biri olan, Hacıyav'ın ninesi İzahat, eşi Unsur ve çocukları olmak üzere Kadılı'ya Köyüne gelip yerleşmişlerdir.Daha sonra gelen akrabalarla birlikte köyün hane sayısı artarak, 22 ye kadar çıkmıştır.

Kadılı adı nereden geldi? Köy adını; Köyde yaşayanların kendi aralarında, birbirlerine karşı davranışlarında adaletli olmalarından, en büyükproblemlerini dahi Kadıya gitmeden köyde bulunan veya yakındaki akraba veya komşu köylerdeki büyük ve sözü dinlenir insanların verdiği kararlara uymalarından, büyüklerin verdiği kararların kadının verdiği karar kadar isabetli olmasından almaktadır.Kurulduğundan beri köyümüzde mahkemeye intikal eden, olay olmamıştır. Kadıya iltiyaç kalmadan,kendi problemlerini kendisi çözen bu insanlar ve köyümüz bu adı fazlasıyla hak etmektedir

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Sivas iline 82 km, Yıldızeli ilçesine 32 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 52
1997 8

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Rahmi Kılıç
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stablize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.