Kahraman Köyü Hakkında Bilgi Sürmene Trabzon

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kahraman Köyü - Kahraman Köyü Sürmene - Kahraman Köyü Hakkında - Kahraman Köyü Resimleriİlçe: SÜRMENE

İl: TRABZON

Kahraman, Trabzon ilinin Sürmene ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski ismi Gilima'dır. Kelime anlamı itiariyle giima "Kara Üzüm" anlamına gelir. Eskiden Rumlar zamanda en kaliteli kara üzüm bu köyde yetişirmiş ve de en kaliteli şarap bu üzümlerden yapılırmış. Daha sonraki yıllarda savaş çıkınca yiğitlik gösteren bu köyün ismi "Kahraman köyü"olarak değiştirilmiş.

Kahraman Köyü Soyadlari :

BAHAR - KURU - PEKER - EMUCE - BEYKOZ - ÇALIK - ÇOBAN - ESKİ - SEYMEN(MOLLA SEYMEN)- DURSUN - ÖZTÜRK SÜMER - ŞAHİN - USTA - USTAOĞLU .

Kültür

Köyün gelenek, görenekleri köklü olup çağın gerektirdiği şekilde değişebilmektedir ve yemeklerilahanadan yapılan ğoliya,mısırın suda pişirilmesiyle yapılan goliva ve birçok çeşit yerel yemek türüyle zengin bir mutfağa sahiptir.

Coğrafya

Trabzon iline 50 km, Sürmene ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Bir günde dört ayrı iklim görülebilir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1008
2000 1007
1997 982

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy genelde çay ve fındık tarımıyla uğraşır. Bunun dışında mısır, fasulye, kara lahana gibi tarım ürünleri de yetiştirilir. Geçim olarak halkın geneli büyük kentlerde çalışarak geçimini sağlar

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Aslan Aydın
1999 - Dursun Behar
1994 - Dursun Behar
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi eskiden vardı ancak doktor ataması olmadığı için kapandı. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolun tamamı beton ve asvalttır ayrıca mahallerlere giden kol yollarda mevcuttur köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca beş adet dükkânıyla çevre köylerin en büyüğüdür.Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz