Kahyalı Köyü Hakkında Bilgi Çekerek Yozgat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çekerek Kahyalı Köyü - Kahyalı Köyü Hakkında - Kahyalı Köyü Tanıtımı - Kahyalı Köyü Resimleri
Kahyalı, Yozgat ilinin Çekerek ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: Bayram DOĞAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: (354) 468 10 08

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında net bır bilgi olmamasına rargmen koyden yetısmıs bır osmanlı kahyasının bu koye adını verdıgı soylenır.Ayrıca bu koy ve civar koylerde yasıyan bızıklı neslı bır toplulugun bu gunku ozbekıstan topraklarından bazikulu nehri bolgesinden gelen Oz turk boyu oldugu tarıh kayıtlarında gecer.

Kültür

Bu koy sımdıkı yerınden 1 km daha guneybatı yonundekı camıle koy mevkınden sımdıkı yerıne yerlesmıstır.Koyde hala koye has gelenekler yasatılmaktadır.

Coğrafya

Yozgat iline 81 km, Çekerek ilçesine 9 km uzaklıktadır.Düz bir alan üzerine kurulu köydür.Çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşılır.Arıcılıkta bazı köy sakinlerinde görülür.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.Kışlar soğuk, yazlar sıcaktır.Yazın köy çocukları genelde işten kaçıp ırmakta çimerken görülür.Aralarında saatlerce sudan çıkmayanları bile olur.Köyde kışın soğuktan motor(traktör)lar donar ve bazıları çalışamaz hale gelir.Ama yazın eğlencesine de diyecek yoktur...

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 40689
1997 387

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz