Kakadu Çiklit Balığı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kakadu Çiklit Balığı - Kakadu Çiklit Hakkında - Kakadu Çiklit ÖzellikleriKakadu çiklit (Apistogramma cacatuoides), çiklitgiller (Cichlidae) familyasından doğal yaşam alanı Güney Amerika olan uysal bir balık türüdür. Tehdit altında bulunmayan tür, yaygın olarak akvaryumlarda yetiştirilir.Özellikleri

Erkek kakadu çiklitin boyu 8 cm uzunluğunda ve uzun yüzgeçlidir. Dişi ondan daha küçük olup 5 cm ve kısa yüzgeçlidir. Vücut şekli uzun ve orta boy, dudakları ise kalındır. Erkek, dişiden karın ve kuyruk yüzgeçlerinin kırmızı/turuncu rengiyle ayırt edilebilir. Sırt yüzgecinde önde 3 veya 4 sert dikensi uzantılar bulunur. Karın yüzgeci açıktır. Dişi ise erkeğe göre daha sönük renklerde olup onun gibi dikensi sırt yüzgecine sahip değildir. Her iki cinste de gözden başlayıp alt solungaç kapaklarına kadar gelen koyu bir çizgi bulunur.

Habitat

Güney Amerika'da Amazon Nehri havzasında Ucayali, Amazon ve Solimões ırmaklarında, Peru'da Pachitea ırmağından Tabatinga'ya kadar, Kolombiya'da küçük sığ birikintilerde ve yağmur ormanı içindeki lagünsü sularda bulunur.


AkvaryumAkvaryumda tetra gibi küçük sürü balıklarıyla uyum sağlayan utangaç bir balıktır. Bu özelliğiyle akvaryumlar için en uygun çiklit türüdür. Aynı akvaryumda tek erkek bulundurulmalıdır. Birden fazla erkek kavgalara yol açar. Genellikle suyun alt yüzeylerinde yüzer. Sudaki değişimlere karşı duyarlıdır. Yumurta dökerek çoğalır. Dişi yumurtaları korur. Etçildir. Suyun pH değeri 6.0-7.5, sıcaklığı da 24 º C - 28 º C olmalıdır.