Kalburcu Köyü Hakkında Bilgi Körfez Kocaeli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
kalbucu köyü bilgileri - kalburcu köyü tanıtım - kalburcu köyü resimleri


Kalburcu, Kocaeli ilinin Körfez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı İstanbul'un fethi yıllarına dayanmaktadır.İstanbul fethetmeye giderken ordudan bir kısım asker mola verilen köyü beğenirler daha sonra sefer dönüşü geri dönen askerler buraya yerleşirler.Orduda boruculuk görevini yapan kişinin köyde kalmak istememesi üzerine kalanların onu ikna etmek için "kal borucu" nidaları daha sonra köye adını vermiş,isim daha sonraları değişerek kalburcu olmuştur.Köyün en tanınmış ve ileri gelen şahsiyeti Doğancı Mehmet Ağa Camii İmamı Hacı Ahmet Nuri Efendi'dir.(Hacı Ahmet Nuri Sözen Fatih Medresesinden Mezundur.Zamanının ilk okumuş kişilerindendir )Bu büyük şahsın mezarı Kirazlıyalı Kabristan'ında bulunmaktadır.


Köyün ismiyle ilgili bir başka rivayet de burada yaşayan halkın geçimini kalbur yaparak sağladıkları ve ismininde buradan geldiğidir.
Kültür

Köyün tanınmış geleneksel yemekleri mancarlı pide,ebegümeci,yumurtalı mantı,yaprak dolması,saç pidesi, ve pirinçten yapılan zerdedir.Köye 1 km uzaklıkta olan Kapaklı Mevki doğal güzelliği ile dışardan bolca ziyaretçi çekmektedir.
Coğrafya

Kocaeli iline 32 km, Körfez ilçesine 19 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 280
2000 263
1997 270
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.Sağlık memuru yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz