Kaldırayak Köyü Erfelek Sinop

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erfelek Kaldırayak Köyü - Kaldırayak Köyü Hakkında - Kaldırayak Köyü Tanıtımı - Kaldırayak Köyü Resimleri
İlçe: ERFELEK

İl: SİNOP


Köy Muhtarı: Asım KABAOĞLU


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 03685113381

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 139

İle Uzaklığı: 35 km

İlçeye Uzaklığı: 5 km

Rakım: 480 m


Kültür

Köyün 6 mayıs tarihinde Cöcü mahallesinde, çevre köy ve yerleşim yerlerinden misafirlerin katılımıyla HIDRELLEZ kutlamaları yapılır. Bu gelenek halen günümüzde devam etmektedir. Kutlamalara katılanlar tarafından, çeşitli sebeblerden ötürü adağı bulunanlar bu günde bağışta bulunarak kesilir ve köy sakinleri tarafından hazırlanır ve orada bulunanlara mısır keşkeği ile birlikte ikram edilir. Ayrıca mevlüt okunur ve yağmur duası yapılır. Uzun zamandır görüşemeyen ahbap ve dostlar yılda birde olsa yeniden görüşmüş ve hasbahal etmiş olurlar. Bu gelenek geçmişte güreş ve çeşitli etkinliklerle süslenmekte idi, ancak son yıllardaki göç nedeniyle sönük geçmektedir.

Coğrafya

Sinop iline 67 km, Ayancık ilçesine 27 km uzaklıktadır. Kaldırayık Köyü ve Mahalleleleri ile birlikte 2008 yılından itibaren her yılın Temmuz ayında Kaldırayık Köyü Hasret ve Sevgi şenliği adı ile gurbette bulunanları senede bir de olsa köylüleri ile birlikte bir araya getirmek için bu şenliğin yapılmasına karar vermişler.

Ekonomi

Köyde yaklaşık 20 yıldan fazladır tarım ve hayvancılık yapılmamaktadır. Ekonomi tamamen gurbetciliğe dayanmaktadır. köy halkı yurdun çeşitli bölgelerinde bulunan mermer taş oçaklarında zor şartlarda çalışmaktadırlar. buna dayalı olarak çok yüksek oranda köy halkı göç vermiştir. geride kalanlar az sayıda emekli yaşlılar bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz