Kaledere Köyü Hakkında Bilgi Pazar Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kaledere Köyü Pazar - Kaledere Köyü Hakkında - Kaledere Köyü Tanıtımı - Kaledere Köyü Resimleri
Bilgiler
Nüfus 367 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 60800
Alan Kodu 0356
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Pazar
Kaledere, Tokat ilinin Pazar ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi


Köyün adının nereden geldiği tam olarak belli olmasa 2 tarafının dere ve arkasında kale bulunması hasabiyle ismini burdan almış olabilir. geçmişi hakkında bilgi net olmamakla beraber bu küyümüz 1982 yıllarına kadar göç vermez iken köyde çerkez ve lazların köy kavgasıyla huzur bozulmuş ve turhal ilçesine taşınanlar olduğu gibi diğer illere göç vermiştir.ankara,istanbul, bursa,çerkezköy, gibi şehirlerde yaşamaktadırlar.nüfuslarına göre kürtler,yörükler,lazlar,eski romanya göçmenleri,erzurumdan gelen Türkler ve Köyün yerlileri sayılan çerkezlerden oluşan bir köydür.lazlar artvinden kökenleri gelmiştir.yörükler göçebe olduğu için en son kestavur dağından bu köye yeleşmiştirler.kürtler ise yozgattan gelen aileler bulunmaktadır.

şuan ise köyde 20 hane yaşamaktadır.okulu kapalı taşımayla sağlanmaktadır eğitim. sağlık evi vardı kapandı.arazi bol olmakla beraber gelir seviyeleri düşüktür. köyden gençlerin bir çoğu okumuştur hatta o civarda ençok okumuş insan bu köyden çıkmaktadır.örneğin polis, subay,öğretmen,din görevlisi, hastane müdürü, gibi. Ayrıca Almanya Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem ÖZDEMİR bu köylüdür.

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. yemekleri genelde bulgur ve una dayalı besinlerden oluşmuştur. bat,kısır,kafkas yemekleri, tirit gibi......

Coğrafya
Tokat iline 40 km, Pazar ilçesine 15 km uzaklıktadır.


İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 367
1997 379

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Kazım Bozkurt
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -nihat soydan 05325619351
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz