Kaleköy Hakkında Bilgi Çarşıbaşı Trabzon

DeMSaL

Özel Üye
#1

Kaleköy Hakkında Bilgi Çarşıbaşı Trabzon konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Kaleköy Köyü - Kaleköy Köyü Çarşıbaşı - Kaleköy Köyü Hakkında - Kaleköy Köyü Resimleriİlçe:Çarşıbaşı

İl: TRABZON

Kaleköy, Trabzon ilinin Çarşıbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski adı (Rumca) Makarnomos'tur. Altmışlı yıllarda köy ve kasaba adlarının Türkçeleştirilmesi sırasında, içinde bulunan kalenin varlığından dolayı Kaleköy adı verilmiştir. Ayrıca köy sınırları içesirinde yedi adet tepe bulunmasından dolayı Yedikıran (Yeditepe) dendiği de olmuştur..

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Trabzon iline 38 km, Çarşıbaşı ilçesine 2 km uzaklıktadır. Kuzeyde Kunus tepesi, güneyde kale, batıda Küçükdere köyü, doguda Zeytinlik mahallesi'ne kadar uzanan sınırları vardır. Zekeriya ve Kemal Karanlık, Haci Mustafa Keleş (Paşa Mustafa)ve Ali Keleş (Hacı Ali) mahallenın en yaşlıları ve en tanınmış simalarıdır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007
2000 500
1997 -

Ekonomi

en büyük gelir kaynağı fındıktır.Yazın gelen gurbetcılerın ve turıstlerın katkıları...balıkcılık,arıcılık ve hayvancılık...

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Halis AYDIN
2004 - Ali Usta
1999 - Ertem Kaynar
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol elektrik ve sabit telefon vardır.köy yolu asfalt değildir bazı yerleri beton dökülmüştür


Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz