Kaleköy Köyü Merkez Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
kaleköy köyü bilgileri - kaleköy köyü tanıtım - kaleköy köyü bilgileriKaleköy, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Yukarı Kaleköy diye bilinen yer ana yola 5 Km dir. Tarihi bir kale ve kilise vardır çok öncelerden yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Kalenin Bizanslılar tarafından garnizon olrak kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca köyde hamam ,yunak ve taş oymalı çeşme ve yalaklar mevcuttur. Köy definecilerin gözdesi olup bazı bulunan defineler Amasya Müzesinde sergilenmektedir. Köy de toprak kale höyü,kilise adında eski kilise yıkıntıları, ambar taş adında darphane,palankaya adında eski bir şehir , meloğun yel değirmeni adında ,yel değirmeni yıkıntıları ,üç göz adında kale üzerinde yapay mağaralar bulunmaktadır.Aşağı köyde bir kaç yerde ipekyolu güzergahına ait yakın tarihte bilinen hanlar vardır.
Kültür

Köyde bir çok gelenek yaşatılmaktadır. Düğünlerde erkekler kadın kılığına girerek evlerden yiyecek alırlar. Düğünlerde kümeslerden yapılan hırsızlığa kimse ses çıkarmamaktadır. Her yıl 23 Nisanda Keşkek festivali düzenlenmektedir.Fırınlarda çömlekte pişirilen keşkekle birlikte konuklara yağlı denilen yöresel yiyecek ikram edilir.gençler düğün kurulurken simsim ateşini yakar bu ateş düğün bitene kadar sürer düğünlerde sabun vurma gibi edetlerde vardır köy halkı çok sevecendir bir parça ekmeğini paylaşır seninle ve herkesin o doğal harika yerlerini görmelelerini isteriz köy muhtarı Mesut BERBER'in evinde 365 gün 24 saat misafir olabilirsiniz.
Coğrafya

Amasya merkezine 30 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 644
1997 703
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu ve anaokulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi şebekesi hem de kanalizasyonu vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy Tokat yolu üzerinde olmasından dolayı ulaşım sıkıntısı yoktur.Köyde 2si aşağı 2si yukarı köyde olmaz üzere 4 cami 2 imam vardır.

kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz