Kalender Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum İli Köyleri - Kalender Köyü Horasan - Kalender Köyü Hakkında Bilgiler - Kalender Köyü Resimleri
Bilgiler
Nüfus 260 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 25810
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Horasan
Kalender, Erzurum ilinin Horasan ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi
Köy İlk Türk akınlarıyla yöreye yerleşen kayı boyundan "Karakeçili" oymağından insanlardan oluşmuştur.Erzurum ve çevresine ilk selçuklu akınlarıyla yerleşen karakeçilier Türk islam kültürünü korumuşlardır.Osmanlıyı kuran bu büyük aşireti Türkiyenin dört bir yanına dağılarak yerleşmişlerdir.Erzurum ve ilçelerine en az 700 yıldır yerleştikleri bilinmektedir.Kalender ismi ise köyün hiç değişmeyen ismidir.Köyün insanlarının mert ve soylu oldukları anlamında kullanılmıştır.horasan ilçemizde 18 karakeçili köyü bulunduğu osmanlı arşivlerinde mevcuttur..

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Erzurumla aynıdır.köyde Türk İslam kültürü yaşanmaktadır.Dadaştır..

Coğrafya
Erzurum iline 92 km mesafede olup, Horasan ilçesinin 16 km kuzeybatı istikametinde bulunmaktadır. Horasan ilçesinden toplu taşıma araçlarıyla ulaşılabileceği gibi özel araçlarıyla gelmek isteyenler Horasan'a 5 km kala Azap Köyü sapağından kuzey istikametine yaklaşık 10 km'lik bir uzaklık sonrasında ulaşabilirler.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Doğu Anadolu Bölgesinin kuzeydoğu kesiminde yıllık sıcaklık ortalaması, 4-6°C’dir. Kuzeydoğu Anadolu’da kış sıcaklık ortalaması, -7, -10°C, yaz sıcaklık ortalaması, 17-19°C’dir. Yıllık yağış miktarı, 500-600 mm’dir.


Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 260
1997 269

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Cevat Alkan
1999 - canip Yapar
1994 - Ramil Alkan
1989 -
1984 -
Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz