Kaleönü Köyü Hakkında Bilgi Akçaabat Trabzon

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kaleönü Köyü - Kaleönü Köyü Akçaabat - Kaleönü Köyü Hakkında - Kaleönü Köyü Resimleriİlçe: AKÇAABAT

İl: TRABZON

Kaleönü, Trabzon ilinin Akçaabat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köylerin adlarının değiştirimesi kanunu çerçevesinde köyün düzlük mahallesinde kalecik tepesi bulunması sebebiyle köy adını buradan alarak Kaleönü Köyü olarak kayda geçirilmiştir. Eski adı ise Satari'dir.
Kültür [değiştir]

Kaleönü Köyü'ne ait gelenek ve görenekler: Akçaabatın köyleri ile aynı özelliği göstermektedir.

Coğrafya

Trabzon iline 21 km, Akçaabat ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim

Akçaabat ilçesine ait iklim, akdeniz iklimine yakın olduğu için,ilçenin hiçbir köyünde çay yetişmemektedir. Bu nedenle köylerde genelllikle sebze (Patlıcan, Biber, Domates, Salatalık, çok az kısımda Mısır vb. ürünler) ve fındık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Büyükbaş hayvanlar (özel barınaklarda)ahırlarda beslenmekte olup hayvan çifliği yoktur. Ahırlarda beslenen hayvanlardan elde edilen ürünler ( süt, yoğurt, yağ, peynir vb. ürünler) pazarlara ulaştırılarak satışa sunulmaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1317
1997 1177

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Muhammet BOZALİ
2004 - Hasan SEYİS
1999 - Muzaffer GÜNER
1994 - Rahmi KAMİLOĞLU
1989 - Miktat AKTEPE
1984 - Miktat AKTEPE

1984 yılında önceki Muhtarlarımız hatırladığım kadarıyla Rahmi Kamiloğlu, Hasan Seyis'dir.Hangi yıllar arasında muhtarlık görevinde bulunduklarını bilemiyorum

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Daha önce kullanılan okul kapatılmıştır. Atıl olarak beklemektedir. Başka amaçlarla kullanılması pekala mümkündür. Köyün içme suyu şebekesi ile kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak kapatılmıştır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yollar [toprak yoldur)kısmen beton yol bulunmaktadır. Mahalle aralarından geçen bu yol dar olduğu için büyük kamyonların ve itfaiye araçlarının geçişine imkanı sınırlı olarak vermektedir. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyümüze ait resmi dolmuş aracı olmadığından, insanlar ya özel araçlarıyla, ya da komşularının araçlarıyla ilçeye gidip gelebilmektedir. Bu da aracı olmayanların köye gidiş gelişini kısıtlamaktadır. Bunun en bariz örneğini salı günleri ilçeye inen insanların tekrar köyüne dönmesi için üzerleri açık pikap yada kamyonların üzerinde köyüne dönüşünden anlayabilirsiniz. Bu da şahsen benim gibi birçok köylü arkadaşımı veya dostumu üzmektedir.beledıyemızın durak yerı gostermedıgı takdırde bu ıskence devam edecek koye tıcarı hat kalebı oldunu bıldırırım

Köyümüzün Akçaabat merkezinden başlayan yolunun belediye sınırları içerisinde bulunan dürbinar mahallesinden geçen bölümün dahi yıllardan beri toprak yol olarak kullanılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda mahalle içinde kalan kısımlarında düzeltmeler yapılmıştır.
Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz