Kalfaköy Köyü Susurluk Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Kalfaköy Köyü Susurluk Bilgileri - Kalfaköy Köyü Hakkında - Kalfaköy Köyü Tanıtımı - Kalfaköy Köyü Resimleri

İlçe: SUSURLUK - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: HASAN BASRİ IŞIK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 (266) 879 12 56
Cep Telefonu:

0 (542) 523 62 18

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000/108

1997/153
İle Uzaklığı:

57 km
İlçeye Uzaklığı:

13 km
Rakım:

555 m
Sağlık Evi
Yok
Sağlık Ocağı
Yok
İlköğretim Okulu
Var / Faal Değil
Taşımalı Eğitim Yapılıyor
PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Var
Su Şebekesi
Var
Kanalizasyon
Yok

Balıkesir
Bilgiler
Nüfus 108 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 10600
Alan Kodu 0266
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Gönen
Web Sitesi

Kalfaköy, Balıkesir ilinin Gönen ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy Halkı 93 Muhacirlerinden olup 93 Harbinde (1877-1878) Bulgaristan'ın Razgırad ilçesinin Kalfaköyü'nden göçmüştür ve aynı adı ile buraya yerleşmiştir.Kalfakaköy,Tütünlük Mah.eski Tütünlük köyü Bulgaristanın tırnıva kentinden gelen kişilerce kurulmuştur.

Kültür

Köyün eskiden düğünlerinde danışık,güvey kapama gibi bir çok gelenek ve görenekleri vardı. Ancak günümüz şartlarının getirdiği ekonomik zorluklar ve değişen ihtiyaçlar beraberinde bu gelenekleri de yok etmiştir.Köyün Kıvırma ve saçaklı böreği ünlüdür. Hele hele kurufasulyesine diyecek bir söz yoktur.

Coğrafya

Balıkesir iline 57 km, Gönen ilçesine 8

km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Doğal Güzellikleri

Piknik yeri Aygır Çeşme, Ala Yayla, Kayın, meşe, gürgen ve köknar ağaçları ile göğe doğru uzanan Çatal Dağ'ı ile adeta bir doğa harikasıdır Kalfaköy. Sıcak yaz günlerinde alçak rakımlı yerlerde bunaldığınızda rahat ve serin bir nefes alabileceğiniz bir cennet köşesidir burası.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 108
1997 153

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa ve ormancılığa dayanır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy ğüzel kişiliği alması ile birlikte köyün güzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009- hasan basri ışık
1999 - hasan basri ışık

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz