Kalp hastalarına soğuk uyarısı

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
KÜTAHYA (İHA) - Soğuk havaların kalp rahatsızlığı bulunanlar için risk teşkil ettiği bildirildi. Kış mevsiminde hava sıcaklıklarının düşmesine paralel olarak kalp krizi riskinin arttığına dikkati çeken Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi'nin Kalp ve Damar Hastalıkları Mütehassısı Enis Koçak, kalp rahatsızlığı olan vatandaşlara ikazlarda bulundu. Koçak, "Biz, kardiyoloji uzmanları olarak hastalarımıza yürüyüş tavsiye ediyoruz. Ancak kış aylarında havaların soğumasıyla yürüyüşe ara verilmeli. Özellikle tok karnına soğukta yürüyüş yapılması kalp krizi riskini artıyor" dedi.

Vücut ısısının normalde 37 derece olduğunu hatırlatan Dr. Koçak, "Soğuk havalarda vücut ısısının düşmesine paralel olarak damarlarda büzülme oluyor. Tıp dilinde 'hipotemi' olarak adlandırdığımız bu vaka, özellikle kalp rahatsızlığından muzdarip olan insanları daha fazla etkiliyor. Bu yüzden kalp rahatsızlığı bulunanlar mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalı" diye konuştu.
Soğuk havalarda nezle, grip gibi enfeksiyonel hastalıkların artış gösterdiğini de bildiren Koçak, soğukta akciğerlerin kalp üzerine yükünün ağırlaştığını, bu durumun ise kalp yetersizliğine sebebiyet verdiğini sözlerine ekledi.