Kalp krizi riskini ortadan kaldırmanın yolları

#1

Kalp krizi riskini ortadan kaldırmanın yolları konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Kalp krizi riskini ortadan kaldırmanın yolları


Bir kişinin hiçbir risk faktörü altında olmasa bile, hayatı boyunca kalp krizi geçirme riski yüzde yüzde 1 oranında. Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam, kalp krizini önlemenin en etkili ve klasik yollarından birkaçı.Mutlu evlilik kalbi korur

Düzenli ve mutlu bir evlilik, kalp krizi riskini düşürür. Evli olmak, genelde toplumda kabul görme anlamına geldiği için evli olan insanlar toplumda sosyal barışı yakalar ve bunun getirdiği stres faktörlerinden de uzak olur.

Mutlu bir evlilik ve düzenli bir yaşam, kişinin kafasındaki bir takım sorumlulukların eve yönlendirilmesine neden olur. Her şeyden önce eş ve çocuklarla belli sorumluluklar düşünülür. Bu durum kadın için de, erkek için de geçerli.


Gülmek kalp sağlığı için çok yararlı!


Klinik olarak ağlamak ve gülmek aslında aynı şey. Yani her ikisi de duyguların boşalması anlamına geliyor. Genellikle aşırı üzüntü, öfke, aşırı yük gibi faktörler ağlama ya da gülmeye neden oluyor. Kişi gerçekten durumu kafasında algılayarak mizah duygusuyla hareket ederek gülerse, büyük oranda rahatlar. Gülmek, keyif hormonlarını salgılar. Stres hormonlarının baskılanmasına yardımcı olur. Bu sayede kalbe zararlı olan faktörler de ortadan kalkar.

Dünyanın tüm derdini siz sırtlamayın!


Savaşlar, doğal afetler ve patlayan bombalar kalbi yorar. Anlık üzülmeler kalbe çok büyük zarar vermez. Yani kişinin bir yakınını kaybetmesi halinde üzülmesi çok olağan bir durum, bunun dışında hareket etmesi düşünülemez. Ancak kişilik yapısı üzülmeye çok meyilli olan insanlar kendisi dışında çevresinde gelişen olaylara ve insanların yaşadıklarına çok hassas yaklaşabilir.

Çevredeki olayların çok fazla etkisi altında kalmak ve onlar için kederlenmek, kalbe oldukça zararlı. Kişinin sürekli kendini memnun ve mutlu edecek bir şeyler bulması, kalp krizi geçirme riskini düşürüyor.

Aşık olun!


Kişi aşık olduğu zaman fizyolojik açıdan vücutta bazı yararlı hormonlar salgılanır. Bu hormonların kalp sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri var. Aşk çok büyük bir konsantrasyon. Kişiyi olumsuz çevreden koparıp, tek başına keyifli hale getiren bir olgu.

Sürekli masa başında çalışıyorsanız, kol ve bacaklarınızı çalıştırın


Sürekli masa başında olan insanların kalp hastalıklarına yakalanma riski çok yüksek. Bu kişilerin öncelikle masa başından kalkmaları gerekir. Hareketsiz olarak 2 saati masa başında geçirmek ciddi bir kalp krizi riski oluşturur.

Öncelikle günlük 45 dakikalık yürüyüş yapmak çok önemli. Otururken yapılabilecek egzersizler çok önemli. Bunlar; boynunuzu çevirin, bacaklarınızı karnınıza çekip uzatın, pedal hareketi yapın. Kollarınızı arkaya doğru açarak gerin.

Öğlen bir saat uyuyun!


Öğle saatlerinde ya da öğle sonrası bir saatlik uyku, son derece dinlendiricidir. Vücuttaki bütün stresi alır. Uyuduktan sonra geri kalan zamanı daha verimli değerlendirmeyi sağlar.

Öğle uykusu uyuyanların uyumayanlara göre kalp krizi geçirme riski yarı yarıya düşer. Çünkü uykuda bedenle birlikte ruhsal dinlenme de var. Fizik olarak uykusuzluğa dayanılabilir. Ama ruhsal olarak dayanmak mümkün değil. Ruhsal gerilim de vücutta zararlı hormonların salgılanmasına neden olur. Bu da kalp krizi riskini tetikler.