Kalp sağlığı için ne yemeli

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kalp sağlığı için ne yemeli

Kalp sağlığı için domates ve soğan yiyin


Uzmanlar, bazı gıdaların kalp hastalığı ile mücadelede etkin rol oynadığını açıkladı. İşte bu gıdalar ve yararları:

Domates: Likopen etkisiyle güçlü bir antioksidan olup, kan damarlarını koruyucu etkiye sahiptir.

Balık:
Haftada iki kez balık tüketilmesi, kalp hastalıklarından korunmada önemli bir silah olan Omega-3'ün alınması için yeterlidir. Balıkta bulunan Omega-3, kandaki pıhtılaşmayı engeller.

Soğan ve sarımsak:
Kan sulandırıcı etkisi vardır. Kolesterolün damarlara zarar vermesini engelleyen bazı bileşenleri içerir.

Yeşil Çay:
Kolesterolün damarlarda birikmesini ve damarların tıkanmasını önler.
 

#2
Kalp dostu besinler


Sarımsak;
içinde bulunan besin öğelerinden dolayı damar içinde pıhtılaşmayı engelleyerek koroner kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Her gün 1 diş sarımsak yenilebilir.

Balık ve balık yağı; kanama zamanını uzatır, damar içi tıkanıklarının azalmasında etkindir. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri yüksek antioksidan özelliğindedir. Haftada 2-3 kez balık tüketimini öneriyoruz. Somon, uskumru, ton, sardalya, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıklardır.Ceviz, fındık; yüksek antioksidan özelliği olan omega-3 ve E vitamininin yanı sıra magnezyum ve posa da içerir. Haftada 2-3 kez 6-7 fındık, 2-3 ceviz tüketilmelidir.

Yulaf, çavdar, tam buğday ununun; B ve E vitamini içeriklerinden dolayı kalp hastalıklarını önleyici özellikleri vardır. Yulaf gevreği, kepekli ekmek, kepekli makarna ve pirinç, bulgur tüketimini artırabilirsiniz.

Domates-karpuz; antioksidan özelliği olan likopeni yüksek oranda içerdiği için yapılan araştırmalarda kalp hastalıklarının oluşum riskini azalttığı görülmüştür.

Soya, yüksek protein içeriğinin yanı sıra içerdiği B1, demir, çinko, fosfor, magnezyum sayesinde kalp hastalıklarının engellenmesinde etkili oluyor. Yapılan çalışmalarda düzenli olarak günde 25 gr soya tüketiminin kalp hastalıklarının oluşum riskini azalttığı saptanmıştır.