Kan Şekeri - Kan Sekeri Nedir, Nasil Olculur , Ne Zaman Duser Bilgiler

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
KAN ŞEKERİ NASIL ÖLÇÜLÜR ?
Kan şekeriniziölçmek için, bir damla kanınıza ihtiyaç vardır. Hemen bütün hastalar bunu, parmak uçlarını delici bir aletle delerek sağlar. Kan şekerinizi düzenli bir şekilde ölçme alışkanlığını kazanmanız son derece yararlıdır, çünkü ölçüm sonuçları size ve doktorunuza tedavi şeklinizde yapmanız gereken değişiklikler için yol gösterir.Amaç, beslenme alışkanlıklarınızı , fiziksel aktivitelerinizi ve insülin tedavinizi dengelemeniz ; böylelikle kanınızdaki şeker miktarını normal değerler arasında tutmanızdır. Buna "Kan şekeri kontrolu" adı verilir.İDRARDA ŞEKER KONTROLÜ

Eğer kanınızdaki şeker miktarı çok yükselirse, bunun bir kısmı idrara da geçer. İdrarın şeker için kontrolu kan şekerinin tahmini için kullanilabilecek en hassas yöntem değildir. Ancak kan şekerine bakılamadığı durumlarda da hiçbir test yaptırmamaktan iyidir. Eğer kan şekerinizin yüksek olduğundan şüphe ediyorsanız bunu idrar şekerine bakarak kontrol edebilirsiniz.

KAN ŞEKERİNİZİN KONTROLUNE ÖNEM VERMEMENİZ SİZE ZARAR VEREBİLİR Mİ ?
Ne yazik ki cevap EVET.
Kanınızda uzun bir süre çok fazla şeker olursa ( hiperglisemi ), böbrek rahatsızlığı, göz hastalıkları ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma olasılığınız çok artar.

Bu konuyu lütfen düşünün ve bazı gerçekleri gözden geçirin.

Doğru besinleri alarak, doğru fiziksel aktiviteleri yaparak ve doğru insülin tedavisini uygulayarak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bütün bunları yaparsanız problemlerden uzak kalma şansınız çok fazla artar.

Amerika 'da yapılan bir araştırmanın sonuçları size bu gerçeği daha iyi anlatabilir. 1441 diyabetlinin katıldığı bu araştırma göstermiştir ki eğer bir diyabetli kan şekerini kontrol altına alırsa,

Göz rahatsızlıklarının ortaya çıkış sıklığı % 27

Böbrek rahatsızlıklarının ortaya çıkış sıklığı % 56 oranında azalır.
HİPERGLİSEMİ NEDİR ?
Hiperglisemi kanda şekerin normalin çok üstünde bulunması anlamına gelen tıbbi bir terimdir. Hiperglisemiye genellikle aşağıdaki olaylar neden olur;

Yeterli miktarda insülin enjekte etmemeniz
Başka bir nedenle hastalanmanız
Çok fazla yemek yemeniz
Her zamanki eksersizinizi yapmamanız

EĞER SİZDE HİPERGLİSEMİ ÇIKARSA NE OLUR ?

Eğer aşağıdaki belirtiler varsa kan şekerinizi mutlaka kontrol edin.

Her zamankinden daha fazla susarsanız
Her zamankinden daha fazla acıkırsanız
Sık sık idrar yaparsanız
Gece boyunca idrar yapmak için uyanırsanız
Kendinizi her zamankinden daha yorgun ve uykulu hissederseniz
Bulanık görürsünüz
Kesikleriniz ya da yaralarınız yavaş iyileşir
EĞER HİPERGLİSEMİNİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ NE YAPMALISINIZ ?

Özellikle eğer kan şekerinizi düzenli bir şekilde kontrol etmiyorsanız mutlaka doktorunuzu aramalısınız. Her zamanki günlük diyabet tedavisi uygulamanıza dönmeniz, kan şekeri yükselmesinin en iyi tedavi yöntemidir.

Şu bakımlardan emin olun.

Diyetinize titizlikle uymalısınız,

Diyabet ilaçlarınızı ( ağızdan alınan veya insülin ) zamanında ve doğru olarak kullanmalısınız,

Düzenli fizik eksersizleri yapmalısınız,

Her gün kan şekerinizi ölçmelisiniz.

Sizin için geçerli olan kan şekeri seviyelerinizi doktorunuzdan mutlaka öğrenerek kontrol edebileceğiniz bir yere kaydedin.
 

NeslisH

Özel Üye
#2
KETOASİDOZ NEDİR ?
Vücut hücreleri hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmek için bir şekilde enerji bulmak zorundadır. Şeker organizmanın başlıca enerji kaynağıdır ve enerji temini için hücre içinde yakılır. Hiperglisemi hali ortaya çıktığında kandaki şeker insülin yetersizliği dolayısı ile hücre içine giremez ve bu durum karşısında şeker alamayan hücreler enerji elde etmek için yağları yakmaya başlarlar.

Bu durum da ketonların ortaya çıkmasına neden olur. Keton cisimleri kanda artar ve idrara geçer; idrarda aseton çıkar.

Hiperglisemi sonucunda kanda ve idrarda keton cisimlerinin artışı ile hastanın şuuru giderek bulanıktan tam kapalı hale geçer ve tedavi edilemez ise koma tablosu gelişir. Ketoasidoz çok tehlikeli bir durumdur ve her yaştaki diyabetik hastada görülebilir. Ketoasidozun bazı belirtileri aşağıda sıralanmıştır.

Her zamankinden daha fazla açlık vesususzluk hissedersiniz
Çok sık idrar yapmak ihtiyacı duyarsınız
Yediğiniz yemek miktarında azalma veya fiziksel aktivite miktarında artış olmaksızın kilo kaybedersiniz
Kendinizi her zamankinden daha yorgun ve uykulu hissedersiniz
Mideniz bulanır veya kusarsınız
Mideniz ağrır
Soluğunuzda aseton kokusu ortaya çıkar
Soluk alıp vermenizin hızlı ve derin olduğunu farkedersiniz.

Eğer idrarınızda Keton ölçerseniz derhal doktorunuzu aramalısınız.

KAN ŞEKERİNİZ HİÇ NORMALDEN DAHA DÜŞÜK OLABİLİR Mİ ?
Evet. Kan şekerinin normale göre daha düşük olması haline tıp dilinde Hipoglisemi adı verilir.
Gereğinden fazla insülin almanız, yanlış bir zamanda yemek yemeniz, yemeniz gereken öğünü atlamanız ya da normalden fazla egzersiz yapmanız kan şekerinizin normal değerlerin altına düşmesine neden olabilir.
Eğer kan şekeriniz çok düşükse,


Titrersiniz
Terlersiniz
Yorgunluk hissedersiniz
Açlık hissedesiniz
Dikkatiniz dağılır
Bulanık görürsünüz
Başınız ağrır


Sinirli olursunuzHmene bütün hastalar kan şekerinin düşmekte olduğunu farkeder ama bazen bu, herhangi bir semptom vermeksizin, birdenbire gelişebilir. Böyle bir olasılık nedeniyle, diyabeti olan bütün hastalar, kendilerindeki bu sağlık sorununu bildiren ve her zaman yanlarında bulunacak bir tanıtım kartı taşımak durumundadır.

Bayılmış veya konuşamıyacak durumda olduğunuzda bu tanıtım kartı size yardıma koşan insanlar sorunun ne olduğunu anlatacak ve ihtiyaç duyduğunuz tedaviye daha çabuk kavuşmanıza yardım edecektir.

Cüzdanınızda taşınan bu tanıtım kartında adınızın, telefonunuzun ve doktorunuzun telefonunun yazılacağı yerler vardır.

DÜŞÜK KAN ŞEKERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Eğer kan şekerinizin aşırı düştüğünden şüphe ediyorsanız, kan şekerinizi ölçün. Bulduğunuz değer 70 mg/dl ' den daha düşükse, kan şekeri düzeyinizi yükseltmek için hemen şekerli birşeyler yemeniz gerekir. Eğer kan şekeri düzeyinizin düşmüş olabileceğinden şüphe ediyor, ancak ölçüm yapamıyorsanız şeker içeren sıvı için veya katı birşeyler yiyin.
 

NeslisH

Özel Üye
#3
GEBELİK VE DİYABET HAKKINDA

Her yıl tüm dünyada binlerce diyabetik kadın problemsiz bir gebelik geçirerek sağlıklı bir bebek sahibi olmaktadır. Bu bölüm, kendinize nasıl bakmanız gerektiği konusunda bazı tavsiyelerde bulunmak ve aklınıza
gelebilecek bir takım soruları yanıtlamak amacıyla hazırlanmıştır.

GEBE KALMADAN ÖNCE
Eğer bir bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız, doktorunuza bundan söz edin. Önceden düşünmek başarılı bir gebelik için son derece önemlidir. Bunun nedeni, gebeliğin ilk haftalarında, henüz gebe olduğunuzu farketmemişken, kan şekeri düzeyinizin bebek gelişimini etkileyebilmesidir.
Gebelik planlayan tüm diyabetik kadınlar için önem taşıyan diğer bir nokta da, diyabetlerini kontrol altında tutmak için tablet değil, insülin kullanmalarıdır.
Normalde bazı diyabet tiplerinin tedavisinde kullanılan bu tabletler bebeğe zarar verebilmektedir ve
gebelikte kesinlikle kullanılmamalıdır.
Doktorunuz, diyabetinizin uygun şekilde kontrol edildiğinden emin olmak için kan şekeri düzeylerinizi ölçmenizi önerebilir. Bunu yapmalısınız, böylece doktorunuz tedavinin etkili olduğunu izleyebilecek ve bu ölçümler hem sizin hem de bebeğiniz için yarar sağlayacaktır.
Doktorunuz, uygulamakta olduğunuz tedavinizi değiştirmeye gerek olup olmadığı konusunda size tavsiyede bulunacaktır. Doktorunuzun önerdiği insülin tedavisi ve sizin yaptığınız kan şekeri testlerinin sonuçlarını işlemeniz için bir çizelge tutunuz. ( çizelgeyi doktorunuzdan isteyebilirsiniz )

GEBE KALDIKTAN SONRA
Gebe olduğunuzu düşündüğünüzde hiç zaman geçirmeden doktorunuzu ziyaret edin.
Doktorunuzun, gebeliğiniz süresince kan şekerinizin olabildiğince normale yakın düzeylerde seyrettiğinden emin olması için, sizinle birlikte gayret göstermesi gerekecektir.
Sizin ve bebeğinizin sağlıklı kalması için en iyi yol budur. Kan şekeri düzeyleriniz gebelik sırasında iyi kontrol edilmezse, bebek için bir risk doğabilir. Bu konuyu doktorunuzla konuşabilirsiniz.
Gebe iken ne yemelisiniz ?
Kendinizin ve bebeğinizin uygun şekilde beslenebilmesi için gebelik süresince doğru besinleri almanız önemlidir. Yeterli miktarda protein, demir, D vitamini ve kalsiyum içeren sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamaya çalışın. Bol lifli, az şekerli ve az yağlı besinler yemek iyi olacaktır.
Gebeliğiniz süresince 10 - 13 kg. almalısınız.

Gebeliğin erken dönemlerinde mide bulantısı ve kusma
Oldukça sık karşılaşılan bu sorunu azaltmak için yataktan kalkmadan önce bisküvi, kraker yenebilir. Sık ve az yemek, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak, içecekleri yemeklerle birlikte değil de öğün aralarında almak, yemek sonrasında hemen yatmaktan kaçınmak bu sorunu hafifletebilmektedir. Uygun şekilde beslenmeyi sürdürmek önemlidir, aksi takdirde diyabetinizin kontrolü güçleşebilir.
Midede yanma
Bu, gebeliğin daha ileri dönemlerinde bir sorun oluşturabilir. Yemek yedikten hemen sonra yatmamak ve çok büyük öğünler yemekten kaçınmak, yavaş yemek, besinleri ağızda iyice çiğnemek iyi sonuç verebilir.
Kabızlık
Kabızlık, gebelik süresince sık karşılaşılan bir durumdur. Bol sıvı gıdalar almak, taze meyve ve sebze, kepekli ekmek gibi lif içeriği yüksek besinler tüketmek bu şikayetin azalmasına yardımcı olabilir.
*Problemleriniz devam ederse doktorunuzla görüşün.

GEBELİK SIRASINDA SİGARA KULLANIMI
Diyabet hastası iseniz ve sigara içiyorsanız, kan damarlarınızın hasar görmesi riski artmış demektir ve bu, sizde diyabet komplikasyonları gelişme olasılığının artması anlamına gelir. Gebelik sigarayı bırakmanız için size özel bir bahane yaratır, aksi takdirde sigaranın zararlı etkileri bebğinize geçer.

GEBELİK DİYABETİ
Bazı kadınlar yalnızca gebelik sırasında diyabet hastası olurlar. Bu şekilde ortaya çıkan diyabete, gebelik diyabeti adı verilmektedir.
Burada söz konusu olan, vücudunuza yüklenen fazla yükün, kan şekerinizin normalden daha yüksek seviyelere çıkmasına neden olmasıdır ve bu da bebeğinizi etkileyebilir.
Diyabetiniz varsa, kan şekerini olabildiğince normal düzeylerde tutmanız önemlidir. Az şekerli / bol lifli besinler alarak bunu sağlayabilirsiniz.
Gazlı içecekler, kekler ve tatlılar gibi çok şekerli besinlerden kaçınmanız ve bol miktarda bakliyat, meyva ve sebze yemeniz doğru olur.
Gebelik diyabeti olan bazı kadınlarda diyet ile kan şekeri düzeylerini iyi bir şekilde kontrol altında tutmak güç olabilir ve bu tip hastalarda insülin enjeksiyonlarına gereksinim duyulur. Doktorunuz, gebeliğiniz süresince sizin ve bebeğinizin sağlığını sık sık kontrol edecektir.
 

NeslisH

Özel Üye
#4
Bebek doğduktan sonra gebelik diyabetiniz muhtemelen kaybolacaktır.
Bir bebek daha doğurmak istediğinizde ise tekrar ortaya çıkacaktır; bu yüzden, yeniden gebe kalmayı düşündüğünüzde doktorunuzla görüşmelisiniz.
Daha önce gebelik diyabeti geçirmiş olmanız, sizde diyabet ortaya çıkması yönünden normale göre daha yüksek risk altında olduğunuzun erken bir göstergesidir.
Bebeğiniz doğduktan sonra bile fazla kilo almamanız ya da çok tatlı yememeniz iyi olur. Doktorunuz size bu konuda daha fazla tavsiyede bulunacaktır.

GEBELİK SIRASINDA İNSÜLİN TEDAVİSİ
Doktorunuz, hangi tip insülin almanız ve hangi dozlarda kullanmanız gerektiğini söyleyecektir.
Doktorlar genellikle, gebe bir kadına en azından gündeiki insülin yapılmasını önermektedir. Bu belki genelde uygulanandan daha yüksek sayıda olacaktır, ancak bu enjeksiyonlar, bebeğin sağlığını korumak ve iyi bir kan şekeri kontrolü sağlamak açısından şarttır.
Doktorunuzun verdiği miktarda insülin almanız ve enjeksiyonlarınızı zamanında yapmanız çok önemlidir.
Her gün kullandığınız insülin miktarı, gebeliğiniz süresince, özellikle de gebeliğinizin ikinci yarısında muhtemelen artacaktır.
Doğru insülin dozunu alıp almadığınızı söyleyebilmek için, kan şekeri düzeylerinizi kendiniz test edebilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağını doktorunuza sorunuz.

GEBELİK SIRASINDA HİPOGLİSEMİ
Kan şekeri düzeyinizi mümkün olabildiğince normale yakın tutmaya çalışmalısınız. Bu sırada kan şekeri düzeyiniz normalden düşük olabilir ve bir hipoglisemi ( kan şekeri düşüklüğü ) atağına bağlı olarak başınız dönebilir ve bayılabilirsiniz.
Yanınızda daima tatlı bi yiyecek ( şeker, kuru üzüm ) bulundurmayı unutmayın ve buna benzer belirtiler hissettiğinizde yiyin.
Eğer hipoglisemik ataklar sık sık geliyorsa, o zaman insülin dozunuzun değiştirilmesi gerekir. Bunu doktorunuzla görüşün.


GEBELİĞİNİZ SIRASINDA NE OLACAK ? Gebeliğiniz öncesinden başlayarak doğuma kadar doktorunuzla yakın bağlantı içinde bulunmanız önemlidir.
Doktorunuz sizi sık sık muayene etmek ve hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlıklı kalabilmesi için neler yapmanız gerektiğine ilişkin tavsiyeler vermek isteyecektir. Ayrıca muhtemelen bazı kan testleri ve ultrason çekimleri de yapacaktır.

BEBEĞİNİZİN DOĞUMU
Her şey yolunda giderse, normal bir doğum yapmamanız için hiçbir neden yoktur.
Doktorunuz, kan şekeri düzeylerinizin iyi kontrol edildiğinden emin olmak üzere doğumdan bir kaç gün önce hastaneye gelmenizi isteyebilir ve eğer doğum süreci normal bir başlangıç göstermezse, doğum hızlandırılabilir.
Elbette bazen, özellikle de ultrasonda bebeğinizin ortalamaya göre büyük olduğu görüldüğünde, bir sezeryan girişimi gerekli olabilir.
Doğum sırasında muhtemelen kan şekeri düzeyiniz bir çok kez ölçülmüş ve gereksinim duyduğunuz miktarda insülin enjeksiyonu yapılmış olacaktır. Bunun yanı sıra, size damar yoluyla glukoz solusyonu da verilebilir.
Bazı hastanelerde, bebeğiniz doğduktan kısa bir süre sonra özel bir üniteye alınabilir. Bu yalnızca, herhangi bir problem olmadığından emin olmak için yapılır.

BEBEĞİNİZ DOĞDUKTAN SONRA
Bebeğiniz doğduktan hemen sonra gereksinim duyduğunuz günlük insülin miktarı muhtemelen gebelikten önceki ile aynı düzeye inecektir. Doktorunuz, insülin dozunuzu değiştirmede size yardımcı olacaktır.
Yeni doğan bebeğinize bakarken çok meşgul olacaksınız, ancak kendinize iyi bakmak ve kan şekeri düzeylerinizi kontrol altında tutmak önemlidir. Öte yandan, gebeliğiniz sırasında olduğu kadar da sıkı davranmak zorunda kalmayacaksınız.
Bebeğinizi emzirmeye karar verirseniz, bu bir sorun yaratmaz, ancak diyetinizi ayarlamak gerekebilir ve bunu doktorunuzla ( ve eğer varsa diyet uzmanınızla ) görüşmeniz iyi olur.

BEBEĞİNİZ
Bir çok kadın, çocuğunun diyabetli doğacağından kaygılanır. Bu, gerçekte son derece düşük bir olasılıktır.
Çocuğunuzda diyabet gelişme ihtimali yaklaşık yüzde birdir.; diğer bir deyişle, annesi diyabetli olan her 100 çocuktan yalnızca birinde diyabet gelişmektedir.
Ancak diyabetin sık rastlanan bir hastalık olduğu ve kimin bu hastalığa yakalanacağının kesin olarak bilinemeyeceğini de unutmamak gerekir.