Kandilköy Köyü Ekinözü Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kandilköy Köyü Ekinözü - Kandilköy Köyü resimleri - Kandilköy Köyü hakkında - Kandilköy Köyü tanıtımı Ekinözüİlçe: EKİNÖZÜ - İl: KAHRAMANMARAŞ


Köy Muhtarı:


Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok

Kandilköy, Kahramanmaraş ilinin Ekinözü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Türklerin Aanadolu'ya gelmeleriyle birlikte bazı Türkmen beyleri,yönetimdeki boşluklardan yararlanarak kendi beyliklerini kurmuşlardır.Bu beylerden biri olan'DUL KADİR HAN'kendi adıyla anılan beyliğini, Maraş ve Elbistan civarında kurar.YAVUZ SULTAN SELİM'in 1517'de Mısır'a sefere giderken bu beyliğe(TURNA DAĞI SAVAŞI'yla) son vererek beyliği OSMANLI topraklarına katar.Bu beyliğin halkı şu anki Kahramanmaraş,Ekinözü,Elbistan,Göksün,Nurhak ve civarında yaşamaktadır.Kandil Köyü'nün Güllük mezrasında yaşayan 'KADİRLER SÜLALESİ' bu beyliğin torunlarından gelmektedir.Kandil Köyü yedi mezradan oluşmaktadır:Güllük,Kayapa,Havalar,Durut,Bıttolar, Kandilözü ve Çıtak.


Kültür

Her ne kadar teknolojiye ayak uydurmaya çalışsa da köy eski gelenek ve göreneklerinden birçok izler taşımaktadır.Düğünleri,sosyal ilişkileri,akrabalık bağları vs. eski özelliğini hala sürdürmektedir.Tarhana çorbası,boranı,toga,kıyma,kömbe,köfte,bazlama,lepe ,bir de sofralarımzın vazgeçilmezi bulgur pilavı meşhur yemek çeşitlerimizdir.

Coğrafya

Kahramanmaraş iline 180 km, Ekinözü ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi: Akdeniz iklimi ile karasal iklimin geçiş özelliği görülür.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 / 765
2000 / 775
1997 / 908

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

(2009)'Seçim Yılı Muhtar: Arif ŞAHAN
2004Seçim Yılı Muhtar :Arif ŞAHAN
1999 Hacı Ahmet ŞAHİN
1994 Hacı Ahmet ŞAHiN
1989 Muhtar Aziz ŞAHAN
1984 BAYRAM ALİ ŞAHİN

1975/76/77/78/79-80-1981.AHMET ÖDEMİŞ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak Kandil Köyü Durut İlköğretim Okulu Öğrenci olmadığından dolayı kapanmıştır.6,7, ve 8 sınıf öğrencileri Ekinözü ve Elbistanda bulunan YİBO'LARDA EĞİTİMLERİNE DEVAM ETMEKTEDİRLER.Taşımalı eğitim yapılmamaktadır Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi Yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı var olmakla beraber sağlık memuru bulunmamaktadır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolun bir kısmı asfalt olup önem kısmı stabilizedir.köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz