Kanlıdağ Köyü Azdavay Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kastamonu İli Köyleri-Kanlıdağ Köyü Azdavay-Kanlıdağ Köyü Resimleri-Kanlıdağ Köyü Tanıtımı
İlçe: AZDAVAY - İl: KASTAMONU


Köy Muhtarı: MEHMET GEMİCİ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:


Telefon: (0 366) 713 10 79


Cep Telefonu:0 544 655 65 02


Demografik Bilgiler:


İle Uzaklığı:115 km


İlçeye Uzaklığı:60 km


Rakım:860 m


Kanlıdağ, Kastamonu ilinin Azdavay ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

kanlıdağ efendioğlu tarafından kuruldu. azdavayda silahlı çatışmada ezildiler. ve ayrı bir köy kurmalıydılar. çünkü tunç bey adlı zalim bir azdavaylı ( aslında kürt kastamonuyu yıkma planı yapıyo ) onlara eziyet ediyodu. efendioglu çarpıştı fakat yaralandı ve 1000 kişiye karşı mücadele edemeyecegini anlayınca şimdiki DİVANDAĞ [ dogandag ) adlı yeri merkez edinerek KANLIDAĞ köyünü kurdu efendioğlu ölünce çocukları gelişti yayıldılar fakat efendioğlunun düşmanı tunç beyin oglu süha bey kanlıdağnın bir mahallesi olan yokuşu kandırdı ve dogandaga isyan ettirdi efendioglunun torunun torunlarından hasan beyin oglu mehmet beyin kardeşi ONUR bey ve mehmet beyin oglu ABDULLAH bey yokuşlulara gerçegi anlattı fakat süha bey 2000 kişilik ordusunu kanlıdağa yolladı ABDULLAH ve ONUR bey 14 kişilik bir birlikle rakiplerini yenerek kahramanlıklar gösterdi.

köyde kuru fasülyeli pilav ve patetes kızartması meşhırdır. her sene güreş futbol ve basket turnuvaları yapılır


Coğrafya

düzlek bir yapı vardır mükemmeldir mango ve portakaa elverişli araziler vardır kanlıdagda bir arazinin bir dönümü 79 milyardan başlar yeni parayla 79.000 ytl

İklim

Köyün iklimi dünyada eşi benzeri bulunmayan karadenizya fokotonya iklimidir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 152
1997 144

Ekonomi

sanayi çok gelişmiştir herkes zengindir köyde fabrikalar vardır. michael sucmaher zinedine zidan ve polat alemdar buraya tatile gelirler

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - Mehmet Gemici


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz