kanser hakkında yapılan çalışmalar

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
kanser hakkında yapılan çalışmalar nedir?

Kanser araştırmaları kök hücreye ve aşıya odaklandı

Gen tedavisinin 20 yıllık geçmişine rağmen kanserde beklentileri karşılayamadığını söyleyen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Akbulut, kanser kök hücresinin keşfiyle birlikte tedavi konseptlerinde önemli gelişmeler yaşandığını ifade etti.

Kanser kök hücresi konusunda Türkiye’de de önemli çalışmalar yapıldığını dile getiren Prof. Dr. Akbulut Medical Tribune’e kanser kök hücre çalışmalarının geleceğini değerlendirdi.

Yaklaşık 7 yıldır gen tedavisi ve kanser kök hücresi konusunda çalışıyoruz. Son birkaç yıldır da kanser kök hücresi konusunda yeni gen tedavileri üzerine yoğunlaşmış durumundayım. Fakültede kurduğumuz laboratuvarımızda çalışıyoruz. Şu anki çalışmalarımız deneysel düzeyde. Kanserde gen tedavisi yaklaşık 20 yıldır üzerinde çalışılan bir konu. 1980’lerde çok büyük umutlarla konu gündeme geldi, ancak 20 yılın ardından henüz elimizde gen tedavisiyle ilgili kesin bir çözüm reçetesi bulunmuyor.

Buna karşılık klinik öncesine yönelik çok başarılı araştırmalar yapılıyor. Fakat henüz, ilaca ya da tedavi yöntemine dönüşmüş bir çözüm ortada yok. Bunun çeşitli nedenleri var. Şu ana kadar geliştirilen gen tedavisi ajanları kemoterapiyi kriter olarak alırsak, yeterince başarılı değil. Bu nedenle çalışmalar yeni hedeflere yöneldi, daha büyük başarılar getirebilecek yeni hedefler saptandı.

Son 5 yıldır geliştirilen gen tedavi yöntemleri çok daha etkili olacak gibi görünüyor. Kanserde gen tedavisi esas olarak kanserin gelişmesi aşamasında ortaya çıkan genetik bozuklukların düzeltilmesi ya da genleri kullanarak kanser hücresinin yok edilmesine amacına yöneliktir. Ancak kanser etkeni olarak karşımıza çıkan bazı virüslere yönelik aşı çalışmaları da gen tedavisinin uğraşı alanında bulunuyor. Bunlar koruyucu hekimlikte işe yarıyor. Bu çalışmaların daha da genişlemesini bekliyoruz.

Yakın dönem beklentimiz genetik yöntemlerle geliştirilen kanser aşılarına odaklandı. Yani tümör hücrelerinde bulunan, ama normal hücrelerde bulunmayan bazı proteinler söz konusu. Kanser gelişirken 200 civarında genetik değişiklik ortaya çıkıyor. Her değişim de bir takım proteinlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu proteinler immun sistemi güçlendirerek tümörlerle daha iyi mücadele edilmesini sağlıyor. Bu konuda ciddi başarılar söz konusu. Gen tedavilerinin yaklaşık %30’u bu alanda yapılıyor ve klinik araştırmalar yoğunlaşarak sürüyor. Bu yıl aşı tedavisine yönelik çok merkezli bir çalışma başlayacak. Önümüzdeki 5 yıl içinde aşı tedavisi ile ilgili yeni ilaçlar piyasada görülmeye başlanacak.

Kanser kök hücresi
Kanser kök hücresi yeni ve önemli bir kavram; bundan 5 yıl öncesine kadar tümöral kitledeki hücrelerin hepsinin aynı özelliklere sahip olduğunu sanıyorduk. Yani herhangi kanserli bir hücrenin diğer kanserli hücrelerle aynı özelliği taşıdığını sanıyorduk. Ancak işin böyle olmadığı ortaya çıktı. Kitle içerisinde azınlıktaki bir grup hücrenin çoğalma işleminden sorumlu olduğu ve büyük çoğunluğun bu özelliğe sahip olmadığı ortaya çıktı. Kanser hücrelerini başka bir dokuya aktardığınızda %90’ının çoğalmadığı görüldü. Bu buluşla birlikte ortaya kanser kök hücresi kavramı çıktı. Araştırmalar bir milyar kanserli hücreden sadece birkaç bininin çoğalma işinden sorumlu olduğunu gösteriyor. Bu tedavide devrim niteliğinde değişimler yaratacaktır.

Araştırmalar kanser kök hücresi dışındaki hücrelerin karsinogenezis ya da mortalite açısından önemli olmadığını gösterdi. Bugüne kadar uygulanan tedavilerin temelde kök hücrelere karşı yeterince etkili olmadığını gördük. Bu çok önemli bir keşif olmasına rağmen bu alandaki bilgi birikimimiz henüz yeterli değil. Şimdilik bu hücreleri tanıma aşamasındayız. Bu alanda elde edilecek bilgiler kanserin tedavisinde çığır açacak öneme sahip. Bu nedenle önümüzdeki dönemde çok önemli gelişmeler bekliyoruz. Öncelikle bütün kanser gruplarında bu hücrelerin tespiti gerekiyor. Kanser kök hücrelerinin meme kanserindeki özellikleri ile akciğer kanserindeki özellikleri farklılıklar gösteriyor. Dolayısıyla her kanser türüne yönelik ayrı bir çalışma yapılması gerekiyor.

Şu anda bu alanda yapılan çalışmalar ağırlıklı olarak bu hücreleri tanıma yolunda ilerliyor. Bu araştırmalarla her bir kanser grubundaki kök hücreler belirlenmeye ve özellikleri analiz edilmeye çalışılacak. Farklılıklar anlaşıldıktan sonra bunların yok edilmesine yönelik yöntemler geliştirilecektir. Bunlar eş zamanlı yürüyen çalışmalar.

kaynak: medical-tribune.com.tr