Kapatıcı Ve Fondöten Hakkında Herşey

#1
Sponsorlu Bağlantılar

Kadınların çoğu her gün yaklaşık 15-20 dakikalarını makyaja ayırıyor. Bir çoğumuz için giyinmek, dişimizi fırçalamak gibi gündelik yaşantımızın bir parçası olmuştur makyaj. Günümüzde yüzümüzün görünüşü de imzamızdır artık. Ayrıca kendimizi nasıl hissettiğimizin de göstergesidir. Kendinize ayıracağınız birkaç dakika, hem kendinize karşı olan güveninizi artırır hem de karşınızda ki insana sizin kendinize ve çevrenize değer verdiğinizi düşündürür. Elbette yapay görünmemek şartıyla…

Makyaj kadınlara özel bir sanat dalıdır. Bunu böyle bilmeli ve ona göre davranmalıyız.Bu sanatta başarılı olanlarımızda var, uygulamada yanlışlıklar yapanımız da.Kendinizi ressam, yüzünüzü de tuval olarak düşünün. Makyaj, bilinçli uygulandığı zaman hayranlık uyandıran bir tablo çıkarır ortaya.

Makyaj yapmaya demirbaş ürünler olan concealer (kapatıcı) ve fondöten ile başlanmalıdır. Bu ürünlere sahip olmadan önce mutlaka cildinizi tanıyor olmanız gerekiyor. Çağımız kadınları bu yönden çok şanslı. Farklı cilt yapıları için yağ bazlı, su bazlı fondötenler üretilmekte. Aynı şekilde kapatıcılarda da alternatifler vardır. Bazı kadınlar cildimin gözeneklerini kapatıyor, sağlıksız diyerek fondöten kullanmıyorlar.İçinizin bu konuda rahat olmasını istiyorum, ben tam 12 yıldır bu ülkenin en ünlü yıldızlarına makyaj yapıyorum ve inanın her çeşit, her markaya ait fondöten ve kapatıcı kullandım. Bu güne kadar hiç kimse de alerjik ya da cilt sağlıklarını bozacak bir durumla karşılaşmadım. Üstelik makyaj yaptığım insanlar meslekleri gereğince, sürekli makyajlı olan kadınlar. Kışa girdiğimiz şu günlerde fondöteni cildinizi dış etkenlerden koruyan bir maske olarak da düşünebilirsiniz. Doğru ürüne sahip olduğunuz sürece hiçbir sorun yaşamazsınız.

BENİM TERCİHLERİM….

Makyaj uygularken, genelde su bazlı fondötenleri tercih ediyorum. Bunlar, cilt tarafından kolay emilen, uzun saatler bozulmadan kapatıcılığını koruyan ve ince dokulu fondötenlerdir. En son Demet Şener’e uygulamıştım ve tüm gün süren çekim boyunca fondöten tazelemek zorunda kalmamıştım. Fondöten ve kapatıcıdan önce cilde nemlendirici sürmek gerçekten çok önemlidir, bu ürünlerin dayanıklılığını ve verimini artırır. Nemsiz cilde uygulanan fondötenler cilt tarafından emilmediği için korkulan maske görünümünü yaratabilir. Cildinize düzenli peeling yapmıyorsanız işte o zaman da kapatıcı ürünlerin ihanetiyle karşılaşırsınız. Fondöten uyguladığınız an yüzünüzdeki tüm ölü hücreler yüzeye çıkar. Özellikle de burun bölgesinde.

iStock000004312066XSmall foundation Full Fondöten ve Kapatıcı Hakkında Herşey...

YAĞLI, KARMA VE KURU CİLTLER NASIL FONDÖTEN KULLANMALI?

Çok yağlı bir cilde sahipseniz su bazlı ve pudra içerikli fondötenleri tercih edebilirsiniz. Aslında tüm fondötenlerin yapısında yağ emici, kurutucu özelliği olan maddeler vardır. Ne olursa olsun ürün satın aldığınız uzmana, cildinizin tipini mutlaka söyleyin veya size bu konuda yardımcı olmasını isteyin. (Küçük bir ip ucu verecek olursak eğer çok parlak görünüm ve açık gözenekleriniz varsa cildiniz yağlı veya karmadır)

Mat, yarı mat ve parlak fondötenler de üretilmektedir. Mat fondötenler yağlı ciltlerin ilk tercihi olmalı. Bu ürünler pudramsı bir yapıya sahiptir, parlamaları engeller ve özel içerikleriyle sebum salgısını dengeler. Keza kuru ve normal ciltler için de krem fondöten önerilebilir.Bu ürünleri nemli bir sünger veya fırça yardımıyla uygularsanız, kalın dokusunu inceltmiş olursunuz. Bu tarz fondötenlerin kapatıcılık özellikleri likit fondötenlere göre daha yoğundur. Aslında su bazlı likit fondötenleri her cilt tipi rahatlıkla kullanabilir. Doğru ürün ve renk tercih edilmişse, kadifemsi, pürüzsüz bir cilt görünümüne sahip olmanız mümkün. Işıltı içerikli fondöten satın alırken dikkatli olun çünkü parlak görünüm yüzünüzü geniş gösterebilir.

KIRIŞIKLIKLARINIZ VARSA…

Yüzünüzde derin kırışıklıklara sahipseniz eğer ince dokulu baz ürünler kullanın.Kalın dokulu stickler çizgilerin içinde brikim yapıp, hoş olmayan sonuçlar doğurabilirler. Sticklerin kapatıcılık özellikleri, diğer fondötenlere göre daha fazladır. Kendinize uyguladığınız kapatıcıları elinizle, kas yönünde cildinize yedirmeniz çok daha doğru olacaktır. Kas yönünde derken çokta anatomik bilgilere sahip olmak gerekmiyor. Mesela; yanaklarınıza içten dışa doğru yayın fondöteni. Burun kenarlarına dikkat edin çok iyi yedirmezseniz fondöten sürdüğünüz belli olur.Burun kanatlarına dıştan içe doğru mutlaka bir iki parmak hareketi uygulayın. Ellerinizin ısısı ürünün cilde daha iyi yayılmasını ve emilmesini sağlar. Fondötenin fazlalığını sünger yardımıyla alabilirsiniz.

DOĞRU RENGİ BULMAK

Fondöten de renk seçimi çok önemlidir. Eğer amaç pürüzsüzlük ve kadifemsi bir görünüm kazanmak ise yanlış renk seçimi her şeyi mahveder. En doğru renk seçimi gün ışığında yapılmalıdır.Fakat mağazalarda çok güçlü florasan ışıkları kullanıldığı için bu şansımız pek olmuyor. En doğru sonucu, çene ve boyunun birleştiği bölgeye sürerek elde ederiz.Yüz ve dekolte arasında renk farkı olmamalıdır. Bu bölgeye deneyerek aldığımız ürün yanılma riskini ortadan kaldırır. Yine de emin olmak için ürünü denedikten sonra gün ışığına çıkıp aynadan rengi kontrol edebilirsiniz. Düşünsenize açık renk teniniz varsa, bronza yakın bir renk alırsanız gün ışığında renk farkı çok yapay duracaktır. Burun bölgesine deneyerek asla satın almayın çünkü bu bölge genel cilt renginden farklı ton veya kırmızı olabiliyor. Yüzünüzde makyaj varsa ve renk denemek mümkün değilse, dirseğinizin içine deneyin. Bu bölgede sizi yanıltmayacaktır. Renk farkı, en fazla cildinizden bir ton açık veya koyu olabilir. Bundan daha fazlası yanlış seçimdir. Unutmayalım ki fondöten bize renk vermesi için kullandığımız bir ürün değildir. Yüzümüze rengi allık, far ve rujlar verir. Fondötenle doğal cilt rengimizi elde etmeliyiz.Ürünü elle sürmüşsek, parmak izlerine dikkat edelim. Fırça veya nemli süngerle bu izler kaybedilebilir. Ürünü az kullanmaya dikkat edin. Önemli olan cildimize iyi oturması ve eşit dağılmasıdır. Fondöteni pudra ile sabitlemek gerekir, iki aşama yapmak size ağır geliyorsa, pata krem tarzında kompakt fondötenleri tercih edebilirsiniz. İnce sürmek kaydıyla tabi ki…

bigstockphoto woman applying concealer 4135410.s600x600 Fondöten ve Kapatıcı Hakkında Herşey...

GELELİM KAPATICILARA;

Fondöten için yaptığım tüm açıklamalar göz çevresi kapatıcıları içinde geçerlidir. Kapatıcılar likit, krem ve stick şeklindedirler.

Göz altı morluklarımı kapatsın zihniyetiyle çok açık renkler tercih ediliyor. Hayır kapatıcılar da aynı fondötenler gibi cilt rengimize uygun seçilmelidir. En fazla bir ton açık olabilir. Ben kapatıcı uygularken sadece göz çevresine ve lekeler üzerine değil, kaş üstüne, burun ve dudak etrafına da uyguluyorum. Fondöten işleminden sonra görüyorsunuz ki bu sayede kaşlarınız ve dudak çizginiz daha belirgin hale geliyor.

Kapatıcı kullanmadan, göz makyajının kalıcılığı olmaz. Göz farı, direkt göz kapağına uygulanırsa çok çabuk dağılır ve uçar. Kapatıcı ve pudra göz makyajının gün boyu kalıcılığını sağlar. İstediğiniz kadar iyi makyaj yapın, kapatmadığınız göz çevresi sizi yorgun gösterecektir.

Göz çevrenizde yoğun mor halkalar varsa, stick ürünleri tercih edin. Hafif dokunuşlarla eşit dağıtın. Derin çizgileriniz varsa likit ürünler tercih edilmelidir.Yazın mutlaka waterproof özelliği (suya dayanıklı) olan bir kapatıcı edinin. Deniz de, havuzda ve nemli ortamlarda akıp sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Şimdilerde yağsız, göz çevresine bakım yapan ve anti alerjik… gibi farklı özelliklere sahip kapatıcılar da bulmak mümkün.

Cildimizi pürüzsüzleştiren ve dış etkenlerden koruyan fondöten eğer günün sonunda temizlenmez ve bu alışkanlık haline getirilirse bu mucizevi ürün cildimizin baş düşmanı haline gelebilir. Temizlemeden yatağa girmeyin. Gözeneklerinizi tıkar ve uykuda gerçekleşen hücre yenilenmesini engeller. Uzun vadede sivilce, siyah nokta oluşumuna sebep olabilir.

Bir makyaj sanatçısı olarak, sizlere tavsiyem makyaj çantanızdan asla göz çevresi kapatıcınızı eksik etmemeniz.Göz çevresini, burun kenarlarını ince bir kapatıcıyla kapattığınız an yoğun geçen bir gecenin sebep olduğu şişkinlikler veya günün getirdiği yorgun görünümden biranda kurtulduğunuzu göreceksiniz…

alıntıdır