Kapıkaya Köyü Hakkında Bilgi Sarıcakaya Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kapıkaya Köyü Sarıcakaya - Eskişehir - Kapıkaya Köyü - Sarıcakaya - Kapıkaya Köyü HakkındaKapıkaya, Eskişehir ilinin Sarıcakaya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün kuzey kısmında bulunan iki kayanın karşı karşıya bakan kısımlarının doğal bir geçiş kapısı görüntüsünde olması nedeniyle köyün adı KAPIKAYA olarak adlandırılmıştır.Resmi kayıtlarda ise köyün ismi KAPUKAYA olarak geçmektedir.

Kültür
Anadolu insanı kültürünü yaşayan misafirperver ve yardımsever bir halka sahiptir.Sakarı Deresi diye tabir edilen bu bölgenin en sıcakkanlı halkına sahip bir köyüdür.Halkının büyük çoğunluğu birbirlerine akraba olmaktadır.Düğünleri ve eğlenceleri çok renkli geçmektedir.

Coğrafya
Eskişehir iline 56 Km.,Sarıcakaya ilçesine 9 Km. uzaklıktadır.Köy Bolu il sınırına yakındır.Güneyinden Sakarya Nehri geçmektedir.Nehir suları köy topraklarının tarım açısından verimli olmasını sağlamaktadır.Nehir Kapıkaya Köyü ile Mayıslar Köyü topraklarını birbirinden ayırmaktadır.Köyün kuzey kısımları dağlarla çevrilidir.

İklim
Köy; karasal iklim ve karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yaz ayları çok sıcak geçmektedir.Kış ayları ise bol yağmur yağışlıdır.Kar yağışı fazla görülmemektedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 570
2000 314
1997 362

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve az da olsa hayvancılığa dayalıdır.Az sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.Bir dönem ipek kozacılığı yapılmıştır.Seracılık son yıllarda gelişmiştir.Yaş sebze ve meyve tarımı yapılmaktadır.Doğal ve hormonsuz yetiştirilen ürünler Başkent Ankara ve Eskişehir - İstanbul illerindeki hallere sevk edilmektedir.

Muhtarlık
2009 - Sami Özçelik
2004 - Sami Özçelik
2004 - Kemal Ceviz (2004 vefat)
1999 - Saffet Eker
1994 - Seyfi Savurkan
1989 - Mehmet Özmen
1983 - Mehmet Özmen
1983 - Rafet Atmaca (2007 vefat)
1979 - Rafet Atmaca
1974 - Rafet Atmaca
1969 - Rafet Atmaca
1964 - Rafet Atmaca

Diğer bilgiler
Köyde İlköğretim okulu vardır ve faaldir. Sağlık ocağı bulunmamaktadır. Su şebekesi-Kanalizasyon altyapısı-Elektrik-Sabit ve GSM Telefon hizmetleri vardır..Köye ulaşımı sağlayan yol Asfalt kaplamadır.Özel Halk Otobüsleriyle Eskişehir iline ve Sarıcakaya ilçesine ulaşım vardır.​