Kapıkaya Köyü Merkez Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
kapıkaya köyü bilgileri - kapıkaya köyü tanıtım - kapıkaya köyü resimleriKapıkaya, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

ŞEHZADELER VE EVLİYALAR ŞEHRİ AMASYAMIZA

11 KM UZAKLIKTA OLUP GÜZEL BİR KÖYDÜR
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köyümüzün düğün geleneklerinde kız evinden tavuk çalınır.gelen geline kurban kesilir.belirli günlerde yağmur duası yapılarak kurban kesilir.köy yemekleri keşkek, paklalı dolma,köy ekmeği yapılır işkefe, ev makarnası.kızzartmasıda ünlüdür
Coğrafya

Amasya merkezine 11 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 531[1]
2000 643
1997 784
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. meyvecilik yaygınlaşmıştır.özellikle kiraz,şeftali,erikve elması meşhurdur.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz