Kaplan Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kaplan Köyü Zara resimleri - Kaplan Köyü Zara hakkinda bilgilerKaplan, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Köyün isminin Osmanlı İmparatorluğu döneminde de "Kaplan Karye'si" (Karye:Köy.Arapça) olarak geçtiği tarihi kayıtlardan tespit edilmiştir. Ancak "Kaplan" isminin neden köye verildiği ile ilgili, köydeki en yaygın ve tek söylence şöyledir:

Geçmişte buralar çok sık ormanlarla kaplı idi. Burada bir tür kaplan yaşamakta idi. Buna istinaden köyün ismi "Kaplan" olarak anılmıştır. Köyde halen çok eski dönemlerden kalma çam ağaçları kalıntılarına rastlanmaktadır.Buradan da köyde kaplanın yaşaması için gerekli tabii şartların bulunduğu anlaşılmaktadır. Burada adı geçen kaplanın, "Hazar Kaplanı" türünde olduğu düşünülmektedir. Hazar kaplani en son 1970 yilinda Hakkari Uludere ilcesinde gorulmustur koy bu kaplanla anılmakta olup mustafa ozel ısmınde bır sahsın bu kaplanı oldurmesıyle namı deger kaplan koyu olarak ortaya cıkmıstır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Sivas iline 90 km, Zara ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
1 kişi oda musti 2007
2000 242
1997 260

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde buğday, fiğ, mercimek, arpa, yonca tarımı yapılmaktadır. Hayvancılık olarak et sığırcılığı yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2008 - MUSTAFA OZEL
2004 - Ali Uçar
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.