Kapullu Köyü Merkez Karabük

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Kapullu Köyü - Kapullu Köyü Hakkında - Kapullu Köyü Tanıtımı - Kapullu Köyü ResimleriTarihi

Candaroğullarından Ali Beyin Safranboluda hüküm sürdüğü sırada, Gerede üzerinden 1332 yılında Safranboluya gelen Arap gezgin İbni Batuta, o yıllar Safranbolusunu; ”Burası tepe üzerine kurulmuş küçük bir kasabadır. Tepenin eteklerinde, hendek dağın zirvesinde ise kale inşaa edilmiştir.” sözleriyle betimlemiştir.

Buradan da anlaşılacağı üzere Safranbolunun şehirleşmesi Candaroğulları döneminde başlamıştır. 1326 yılından Safranbolunun Osmanlı egemenliğine kesinlikle geçtiği ve 1416 yılına kadar kentin her iki beylik arasında bir kaç kez el değiştirdiği görülmektedir.

Candaroğullarının, Gerede istikametinden gelecek olan Osmanlıları gözetlemek için çok geniş görüş alanına sahip Karabüke bağlı Kapullu Köyünü tahkim ettikleri ve bu köyde kendilerine sadık bir topluluk yerleştirdikleri köyde bir takım Candaroğlu vakıflarının bulunmasından anlaşılmaktadır. Bu köyde aynı zamanda Osmanlı vakıflarının da bulunması, Osmanlıların da Candaroğulları gibi aynı siyaseti izlediğinin bir göstergesidir.


Coğrafya

Karabük merkezine 4 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz