Kara Sumru Kuşu Özellikleri Resimleri

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kara Sumru Kuşları - Kuşlar Hakkında - Kara Sumru Resmi - Kara Sumru Özellikleri


Kara sumru
Korunma durumu: Asgari endişe (LC)
Chlidonias niger.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Charadriiformes
(Yağmur kuşları)
Familya: Sternidae
(Sumrugiller)
Cins: Chlidonias
Tür: C. niger
Binominal adı
Chlidonias niger
Linnaeus, 1758
Alt türler

* C. n. niger
* C. n. surinamensis
Kara sumru (Chlidonias niger), sumrugiller (Sternidae) familyasından bir kuş türü. İsminin, akla getirdiği gibi baskın olarak koyu renk kuş tüyleri vardır.


ÖZellikler

Erişkinlerin büyüklükleri 25 cm, kanat açıklıkları 61 cm, ağırlıkları ise 62 gr civarındadır. Kısa koyu renk bacakları ve bir kısa, 27-28 mm ölçülen neredeyse zayıf-görülen siyah gagaları vardır. Gaga uzun, incedir. Koyu gri bir arkaları, beyaz bir alınla siyah başları, boyunları (ara sıra erişkinde griyle kaplanır) ve karınları, siyah veya siyahımsı-kahverengi başlık ve hafif bir kahverengimsi-gri 'kare' kuyrukları vardır. Yüz beyazdır. Gözün önünde büyük karanlık üç köşeli bir yama vardır, ve yavrular göze çarpan bir beyaz renktir.

C.n. surinamensis olan Kuzey Amerikalı form, bütün kuş tüyü olarak Avrupalı formdan ayırt edilebilirdir ve bazıları tarafından ayrı bir tür olarak düşünülürler.
Habitat


Üreme habitatları, Kanada'nın çoğunun karşısında tatlısu bataklıkları, kuzey Birleşik Devletler ve Avrupa ve batı Asya'nın büyük kısmıdır. Bataklık içinde yüzen bitki topluluklarına veya suya oldukça yakın olan yerlere, yaptıkları yuvalarına 2 ila 4 arası yumurta bırakıp, üzerine yatarlar.
Yayılış
Kuzey Amerikalı kara sumrular, kuzey Güney Amerika'nın kıyılarına bazıları açık okyanusa göç eder. Eski Dünya kuşları kışı Afrika'da geçirir.