Karaabdülbaki Köyü Hakkında Bilgi Merkez Kocaeli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
karaabdülbaki köyü bilgileri - karaabdülbaki köyü bilgileri - karaabdülbaki köyü resimleriKaraabdülbaki, Kocaeli ilinin İzmit ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün İlk yerleşimcileri Orta Asya’dan gelen Karabatoğulları’ dır. Köy adını bu aileden almıştır. Köyün yörede bilinen ve bu gün de kullanılan diğer adı "Karabat" köyüdür. Osmanlı Rus savaşından sonra yapılan mubadele antlaşması ile Bulgaristan’dan gelen göçmenlerin de köye yerleştirilmesi ile bu günkü nüfus yapısı oluşmuştur. Karaabdülbaki köyü manav ve muacır kökenli bir köydür.Köyde bir futbol sahası ve pinpon salonu bulunmaktadır.Köyün gençleri genel olarak İzmit'teki fabrikalarda çalışmaktadır
Coğrafya

Kocaeli iline 22 km, İzmit ilçesine 20 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 360
1997 436
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz