Karaağaç Köyü İpsala Edirne

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karaağaç Köyü İpsala Bilgileri - Karaağaç Köyü Hakkında -Karaağaç Köyü Tanıtımı -Karaağaç Köyü Resimleriİlçe: İPSALA - İl: EDİRNE

Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


Edirne
Bilgiler
Nüfus 437 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 22400
Alan Kodu 0284
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Edirne
İlçe Merkez
Web Sitesi
Karaağaç, Edirne ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Karaağaç, Türkiye'nin Meriç Nehri'nin batı tarafında kalan tek toprak parçasıdır. Lozan Antlaşması'nda savaş tazminatı olarak alınabilmiştır.Mareşal Fevzi Çakmak ve silah arkadaşları Ender ve İlker Paşalar köyde bir gün konaklamışlardır.Köyün pehlivanı Tamer aga da paşaları bir gece evinde misafir etmiştir.

Kültür

Köyün peyniri meşhurdur.

Coğrafya

Karaağaç Köyü İbriktepe - Edirne yolu üzerinden 2,5 km içeride kurulmuş olup, İpsala ilçesine 27 km, Edirne İl merkezine 10 km uzaklıktadır. Doğusunda Altınyazı köyü, batısında Tevfikiye köyü, kuzeyinde Balabanköy, güneyinde İbriktepe Beldesi bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Köy, son nüfus sayıma göre toplam 356 kişidir. (181 Kadın – 175 Erkek)
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 437
1997 365

Ekonomi

Yöre halkının geçimi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Yetiştirilen tarım ürünlerinin başında çeltik gelmektedir, ayrıca şeker pancarı, domates, ayçiçeği, buğday, susam karpuz,kavun,mısır,süpürge,kabak üretimi de yapılmaktadır. Halkı genellikle çiftçilikle uğraşan köyde,çalılık arizi devlet tarafından köylüye tahsil edilerek çeviz yetiştiriciliğine başlamıştır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Nail Damar
1999 - harun özcan
1994 - harun özcan


Altyapı bilgileri

Köyde 1 Tarımsal Amaçlı Kalkınma Kooperatifi, 1 cami ve 1 Sağlık evi bulunmaktadır. İlköğretim eğitimi, taşımalı sistemle İbriktepe Beldesi'nde yapılmaktadır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz