Karaağaç Köyü Merkez Bilecik

DeMSaL

Özel Üye
#1

Karaağaç Köyü Merkez Bilecik konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
karaağaç köyü bilgileri - karaağaç köyü resimleri - karaağaç köyü tanıtımKaraağaç, Bilecik ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Bilecik/Gölpazarı Karaağaç Köyü Tarihi..

Çok eski Dönemlerden Beri Kullanılan Bir yerleşim Yeri Olduğu Köyde Halen varlığını Koruyan Roma ham amından anlayabiliriz.Osmanlılar Döneminde İse 1781 Yılında Söğüt İleçesinden Gelen Kocakavuk Ve İbiş Türk Beyleri Yerleşmiştir... Bu İki Türk Beyi Ve Çoçukları Tarafından Köyün Hane Sayısı 120 Ye Kadar çıkarılmıştır. Eski Gölpazarı-Bilecik Arasındaki Yaya Yolu Bu Köyden Geçerken Karayolu Yapılması Esnasında Köylülerin Rıza Göstermemesi Sonucu Güzergah Değiştirilmiş Ve Halen Kullanılan Asfalt Yol Köyün 2 Km altından Geçmiştir.Köyde Emekli Öğretmen Mehmet Ve Selma Atak Tarafından Yapılan,Özellikle Kanatlı Hayvanlar Konusunda Bir Hayvanat Bahçesi Mevcut Olup Ziyarete Açıldığı Taktirde Gölpazarı'nın En Çok ziyaretçi Alan Yerlerinden Olacağı Kesindir.Köyün Arazilerinin Bulunduğu Karaağaç Ovası İlçesin En Verimli Tarım Topraklarının Bulunduğu Bir ova Olup,Tamamı Sulanmakta Ve Yılda Üç Ürün Alabilmektedir.Ancak Köyde Sulu Tarımla Uğraşacak Genç Nüfus Kalmadığından Bu güzelim Ovaya Genelde Hububat Ekilmektedir.Köyde Halen 50 Hane Mevcut Olup,Nüfusu 92 dir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Bilecik merkezine yaklaşık 22 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 165
2000 197
1997 154
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün tarım ürünleri; buğday, arpa, barbunya, kiraz şerbetçiotudur.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz