Karaardıç Köyü Göynük Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
karaardıç Köyü bilgileri - karaardıç köyü resimleri - karaardıç köyü tanıtımKaraardıç, Bolu ilinin Göynük ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında Ramazan aylarında hemen hemen hergün bir kişi tarafından köy odasında iftar yemeği verilir ve topluca bu davete iştirak edilir. Bayramlarda kılınan bayram namazı sonrasında topluca bayramlaştıktan sonra herkes öğlen namazına kadar dağılır ve işlerini görür. Öğlen namazını takiben köy odasında tüm köy halkının iştirakiyle evlerden yemekler topluca ve afiyetle yenir. Güzel bir bayram havasında çoğu yerlerde bitmiş olan bu gelenek görenekler devam ettirilmektedir.

Yemeklerden ekşili ve cevizli keşli olmak üzere mantı, tarhana çorbası, tavşanlı börek, köyde hazırlanıp ve her evin fırınında yapılan ekmek,cevizli çörek ve pide çeşitleri, mükemmel höşmerim tatlısı,tamamen doğal(organik) olan kuşburnu,kızılcık gibi meyvelerden yapılan marmelatlar örnek olarak verilebilir...
Coğrafya

Bolu iline 118 km, Göynük ilçesine 15 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 300
2000 232
1997 265
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Yoğun olarak kümes hayvancılığı yapılasa da büyük ve küçükbaş hayvancılıkta yapılmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz