Karaardıç Köyü Keles Bursa

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Karaardıç Köyü Keles Bilgileri - Karaardıç Köyü Hakkında - Karaardıç Köyü Tanıtımı - Karaardıç Köyü Resimleri

İlçe: KELES - İl: BURSA

Köy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Bursa
Bilgiler
Nüfus 491 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 16740
Alan Kodu 0224
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Keles
Web Sitesi
Karaardıç, Bursa ilinin Keles ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

99 senelik büyük bir tarihi vardır. Adının nerden geldiği hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Yemekelerinde keşkek,yuka ıslaması,tarhana çorbası,ekmek aşı,sareyli tatlısı,kabak göcesi meşhurdur.

Coğrafya

Bursa iline 84 km, Keles ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 491
1997 477

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. son yıllarda meyvecilik çok gelişmiştir. Özellikle napolyon kirazı yetiştiriciliğinde söz sahibi durumundadır. bölgenin en kaliteli kirazı bu köyde yetişmektedır. Son yıllarda artan üretim nedeniyle Avrupaya kaliteli kirazlarını ihraç eder durumdadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Aydın Özdemir
2004 - İsmet Dündar
1999 - Ramazan Aydemir
1994 - Zahit Tura
1989 - Zahit Tura
1984 - İsmail İlhan

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Okulda kızlara yönelik nakış kursu verilmektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Köyde imamevi vardır.Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde futbol sahası bulunmaktadadır.Her yıl yazın başlangıç aylarında yağmur duası yapılmaktadır.Köyün manzaraları mükemmel olup antik kent izlerine rastlanmıştır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz