Karabey Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum İli Köyleri - Karabey Köyü Çat -Karabey Köyü Hakkında Bilgiler - Karabey Köyü Resimleri
Erzurum
Bilgiler
Nüfus 222 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 25750
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Çat

Karabey, Erzurum ilinin Çat ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi

Erzurum İli Çat ilçesine bağlı bir köydür. Küçük bir köy olmasına rağmen ismi bilinen ve siyasi tarihi dolu dizgin geçmiştir. Karabey köyü son yıllarda üniversitelere cok sayıda öğrençi göndererek zor şartlarda öğrenim gören bu geclerin sayısı her gecen gün artmaktadır. Çeşitli aşiretlerden oluşan köy HOŞGÖRÜLÜLÜĞÜN BİR GÖSTERGESİDİR. Köyün ceşitli sıkıntıları olmasına rağmen özelikle yazın nüfüsündaki artışın daha önce bu köyde yaşayan insanların köye gelmesiyle ilgilidir. Geniş ovası ve tarimi yetersiz olmasına rağmen köylü oldukca zengindir. Genelde Erzurum ilinden alışveriş yapılır ve Bingöl iliylede sıkı alışveriş içerisindedir bu köy.
Kültür

Köy sosyal ve kültürel yönüyle çağdaşlaşmaya açık ve çevresindeki olumlu gelişmelere ve değişimlere ayak uydurabilmektedir.Genel olarakinsanların arasındaki ilişkiler saygı ve sevgi temelinde belirlenmektedir geleneksel yapı ve dinsel yapılarını koruyup inaçlarına ve yaşam içerisinde gelişen gelenek ve göreneklerine bağlıdırlar. farklı kültürler bir arda yaşayan ender bir köydür. köyün korti diye anılmasıda İSTANBUL a benzetilmesinden dolayı söylenmiştir. Halk arasında küçük İstanbul olarak bilinen ve yazın nüfüsü 3 katına cıkan daha önce bu köyde yaşayıpta tatile gelenler olmaktatır.
Coğrafya

Erzurum iline 92 km, Çat ilçesine 39 km uzaklıktadır. köyümüzün büyük ve aynı zamanda cok düz bir yaylası var çevre köyler arasında ençok beğenildiği araştırmalarla ortaya çıkmıştır
KÖYÜN MEŞHUR YEMEKLERİ

Köyümüzün yöresel yemeyi Tütmaç çorbasıdır. aynı zamanda özel günlerde Birani kızartması yapılır
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 350
2000 222
1997 303
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Hayvancılığa elverişli olan Karabey'de, son zamanlarda arıcılık faaliyetleri gelişmektedir. Arıcılık yavaş yavaş köy halkının geçim kaynağı olma yolunda ilerlemektedir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.B


seçildikleri yıllara göre muhtarlar:

2009 - Hanifi KAZAN
2004 - Metin Güleser
1999 - ahmet şişer
1994 - hasan iliş
1989 - latif yigit

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kullanılmaktadır.Kanalizasyon şeebekesi yoktur ancak köy sakinleri kendi evlerinin kanalizasyon sistemlerni oluşturmuşlardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.yıllardır Sağlık ocağı var ve ama yıllardır sağlık personeli yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.son yıllardaki gelişmelerle toprak evlerin yerini modern çatı sistemiyle yapılan evler almıştır.Deprem konutlarının köyün belli alanlarına inşa edilmesiyle birlikte köye yeni bir görünüm kazandırmıştır.Köyün üstünde kurulduğu küçük ovasıyla çevre köyler arasında belirgin bir özellik kazandırmıştır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.