Karabodur Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karabodur Köyü Niksar - Karabodur Köyü Hakkında - Karabodur Köyü Tanıtımı - Karabodur Köyü ResimleriTokat
Bilgiler
Nüfus 73 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 60600
Alan Kodu 0356
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Niksar

Karabodur, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün 250 yıllık bir geçmişinin bulunduğu ve eski adının Kılcıyan olduğu söylenmektedir. Karabodur adının ise bölgede yetişen bir kiraz cinsi olduğu bilinmektedir. adını da bu kiraz cinsinden aldığı düşünülmektedir. cevizi meşhurdur.
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.köy niksarın yerli türk nüfusundan olup sünni meshebindendir.türk adet ve geleneklerine son derece bağlıdır.köyün niksara özgü çorbaları ve bazlaması meşhurdur.ramazan ayında topluca iftar yemeği yenir ve teravih namazından sonra koyu sohbetler yapılır ve ayrıca dini ve milli bayramlara çok önem verilir.
Coğrafya

Tokat iline 67 km, Niksar ilçesine 7 km uzaklıktadır. Köyün Doğusunda Ardıçlı, Batısında Şıhlar köyü, Kuzeyinde Karabodur Yaylası ve Gerit köyü, Güneyinde Niksar Öğretmenler Birliği Mahallesi bulunmaktadır. Köyün bitki örtüsü alçak kesimlerde yöre halkının Sindiğen olarak isimlendirdiği yaprakları dikenli bir meşe çeşidi ve sarı çam, rakım yükseldikçe meşe çetişleri kendini göztermektedir. Yayla seviyesine çıkıldığında kara çam ve gürgen ormanları ile kaplıdır. Köyün yaylası Çamiçi yaylası ile sınır olduğundan yaz mevsiminde hafta sonları ve hafta içi adeta piknik alanını andırmakla birlikte çok sayıda insanı ağırlamaktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 73
1997 57
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyde kullanılan bahçe sulama suyunun kaynak suyu olması, köyde yetiştirilen sebze ve meyvaya ayrı bir lezzet katmaktadır. Köyde meyva bahçesi olarak son yıllarda cevize çok önem verilmektedir.
Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - İrfan Özden
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim öğrencisi bulunmadığından okulun yapımı tamamlanmamıştır. Köyün [[içme suyu şebekesi]],kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi, Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köyün yolu stabilize olup, köyde elektrik ve telefon aboneleri vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz