Karaboğaz Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kayseri İli Köyleri -Karaboğaz Köyü Pınarbaşı- Karaboğaz Köyü Hakkında Bilgiler - Karaboğaz Köyü Resimleri


Kayseri
Bilgiler
Nüfus 136 (2007)
Koordinatlar
Posta Kodu 38710
Alan Kodu 0352
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kayseri
İlçe Pınarbaşı
Karaboğaz, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür
Köyün gelenek, görenekleri tamamen çerkez adetleri olup günümüzdede sürdürülmektedir.Yemeklerinden bazı örnekler verecek olursak,çerkez mantısı(psıhalıve)çerkez tavuğu şıps-basta ve akla gelebilecek her tür patates yemeği mevcuttur. köy bir çerkez köyü olup köyde yaşıyanların tamamı çerkezdir.

Coğrafya
Kayseri iline 107 km, Pınarbaşı ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 136
2000 450
1997 440

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. patates ve pancar üretimi öncelikli tarım ürünüdür.Bunun yanı sıra taze fasulye son zamanlarda revaçta bir tarım ürünü olmuştur.Kurulan kalkınma kooperatifi ile hayvancılıkta yeni bir atılım daha yapılmış besi işi ivme kazanmıştır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

((2009)) - Muzaffer TELİS
2004 - Aydın ÜLGER
1999 - Haydar BAYKALDI
1994 - Haydar BAYKALDI
1989 - Mahir YİĞİT
1984 - Nuri TARİH
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi olmakla beraber] kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Sosyal Yaşam
Çerkez Karaboğaz Köyü 1970 li yılların başında kalabalık bir nüfusa sahip ve köy okulu 4 öğretmen ile eğitime devam ederken, nüfus giderek azalmış, günümüzde Çerkez Karaboğaz Köyü İlköğretim Okulu tarihe karışmıştır. Okul bahçesinde koşuşturan çocuklar, Odunlukta bekleyen gençler ve Köy meydanın da oturan köyün efsaneleri artık başka yerlerde.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz