Karabürçek Köyü Merkez Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çorum İli Köyleri - Karabürçek Köyü Merkez - Karabürçek Köyü Hakkında Bilgiler - Karabürçek Köyü Resimleri
Bilgiler

Nüfus 517 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 19000
Alan Kodu 0364
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Çorum
İlçe Merkez
Karabürçek, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi
şuanki köyün güney dogusunda karaperçem isminde bir toplulugun yaşadıgı söylenmektedir.bu topluluktan kalma köyün merkezinde kalıntılar vardır. Bu kalıntılardan birisi köyün Türkiyede de tanınmasını saglayan camisidir.cami nin yansıra mazası. Yeraltından çıkarılan bazı elleyontulmuş heykeller. kısacası tarihi bir doku var bu köyde.


Kültür
Çorumun bilinen en eski Türk köylerindendir.Türk örf ve adetlerine sıkı sıkıya baglıdırlar. Dügünlerini gelenek göreneklerine göre yaparlar.. Yemeklerinden çökelikli kaypagı ve tandır çöreği ile meşhurdur. . Coğrafi yapısı tarıma ve hayvancılığa elverişli olması sebebiyle göç olayı oldukça azdır. Ama Çorum'a çeşitli resmi dairelerde çalışmak ve okumak için göç olmaktadır. Bu miktar az da olsa yine de köyün nüfusunda fazla artışın olmamasına sebep olmaktadır. Özellikle son yıllarda süt birliklerinin kurulmasıyla birlikte hayvancılığa yönelme başlamıştır. Köyün Çorum'a uzaklığı fazla olmadığı (10Km) için halkının bir kısmı çeşitli sanayi bölgelerinde çalışmaktadır. Şehrin çöpü bu bölgede ayrıca bir gecim kaynagı olmuştur. 50 kişi de buradan ekmegini kazanmaktadır

Coğrafya
Çorum a 10 km uzaklıktadır.ovası yesili ve dagıyla tam bir tabiat harikasıdır.köyün çamlık alanı yetkililerce degerlendirildigi zaman tam bir mesire alanı olmaya mükemmel birkonumdadır.şehir ayakların altıda.hepsi şehre uzaklıgı 15km dir.kısacası gelip görmek lazım.

İklim
Arazi düzdür genelde şekerpancarı buğday yağçiçeği soğan ve son yıllarda patates ekimide ekilmektedir.örnek bir köydür. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Karadeniz ikliminin yanısıra Çorumun tipik karasal iklimi de görülmektedir.

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanallizasyonu vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz