Karaca Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karaca Köyü Gölova resimleri - Karaca Köyü Gölova hakkinda bilgilerKaraca, Sivas ilinin Gölova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Gölova / Karaca Köyü

Selçuklu ve Osmanlıların Anadolu'yu Türkleştirme dönemlerinde fethedilen yerlere Türkmen boylarını yerleştirmelerinin bir devamı olarak Kara çadırlı Türkmenlerin yerleşmesiyle Karaca Köyü kurulmuştur. Köyün iki sülaleye ayrılmış 8 çadırdan kurulduğu ve bilahare Seküloğlu ve Arabacıoğlu olarak anılan bu boyların, köyü oluşturduğu araştırmalarla ortaya çıkmıştır.Bu ailelerden Seküloğlu Mustafa Bey'in Gölova Nahiye Müdürlüğü yaptığı 1860'lı yıllarda, ölümüyle bu görevi bıraktığı kayıtlarla sabittir. Gerek nahiye müdürlüğü ve gerekse daha sonraki dönemlerde çevre köylerin öşürlerinin devlet tarafından Möğrüm'e verildiği Osmanlı Sicilleri'nden anlaşılmaktadır. Yine Osmanlı tapusunun en yaygın olduğu köylerimizden birisi de Karaca Köyü'dür. Gölova'nın güney batısındaki Karaca, 14 km. uzunluğunda asfalt bir yolla ilçeye bağlıdır. Aşağı Tepecik, Çobanlı, Çukur yurt, Can Köyü ve Yukarı Tepecik köyleri ile komşu olan Karaca'nın toplam tarım arazisi 2700 dekar kadardır. Genel olarak dalgalı bir araziye sahip köyün Kızıldağ'da yaylası mevcuttur. Sulanabilen arazisi oldukça azdır. Ancak kuzeybatıdaki kaynakların toplanıp, kanalların yapılmasıyla köyün suyu düzenli olarak sulamada kullanılmaktadır. Gölova ilçesinde en çok muhtarlık yapan ömrünün hemen peşini köyü ve çevresi için harcayan 56 sene muhtarlık yapan Kasım Ağa'dan söz etmeden geçmek olmaz. Bugün de ayakta olan ve 100 yılı aşkın bir geçmişi olan köy odası ile köyün ve çevrenin adeta bilge kişisi olmuştur.Yine Seküloğlu Mustafa da köyün yetiştirdiği önemli bir şahsiyet olarak tarihe geçmiştir. Karaca ve çevrenin tarihine ışık tutması bakımından ziyaret evi ve onun kemerli kapısının bağlantı ve kitabesi olan tarihî taştan da bahsetmek lazım. Tarih kısmında da belirtildiği gibi 1231 tarihi düşülen taş ve Seküloğullan evinin tarihî bir değer olarak korunması lazımdır. 11 hanenin kışın kaldığı köy, yapılan yeni binalarla küçük bir şehir görünümündedir. Diğer köylerin aksine Karaçalılar daha ziyade Ankara'da oturmaktadırlar. Çok çeşitli alanlarda yetişmiş insan gücüne sahip olan Karaca'nın hariciyeci ve gazetecileri ilk akla gelenlerdir. Köyün ekonomisinde buğday, arpa, fiğ gibi kuru tarım ile sulanabilen küçük sahalarda fasulye üretimi yapılmaktadır. Yine büyükbaş hayvancılıkla birlikte son yıllarda nohut da tarım ürünlerindendir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Sivas iline 184 km, Gölova ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 49
2000 22
1997 23

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Seyfettin Şahin
1999 - Ziya Keleş
1994 - Ziya Keleş
1989 - Ziya Keleş
1984 - Kasım Aga

Altyapı bilgileri

Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.